4 chyby při rozhodování o nákupu akcií

V minulém článku o mých prvních akciích jsem psal, kdy jsem je nakoupil a jak se jejich cena vyvíjela. Jsou tam vidět oba póly investování, tedy jak velký propad tak velký zisk. Měl jsem však i akcie americké společnosti Abraxas Petroleum Corp. (AXAS) a jejich nákup byla velká chyba.

O těchto akciích jsem se dozvěděl z nějakého videa, kde někdo povídal o společnosti Abraxas a o tom jak jejich cena byla na začátku roku okolo $2,50 a nyní se obchodují za $4,20. Ty desetinná čísla si trochu vymýšlím a nepamatuji si je přesně, ale na obou akcie byli.

Rádoby odborník z videa samozřejmě mluvil o tom, že toto není doporučení k nákupu, ale znáte to, po téhle větě si asi nikdo neřekne. „Ok tak to nechám být.“ Myšlenka se v hlavě již usadila a považujeme ji tak trochu za náš nápad a jdeme to stejně udělat.

První chyba byla poslouchat nějakého rádoby odborníka a začít se tím nějak řídit.

Druhá chyba byla, že jsem investoval peníze do trhu a segmentu, kterému ani trochu nerozumím. Nevím jaké jsou poměry v USA. Jaký je výhled na cenu ropy, co na ní má vliv a tak dále a tak dále.

Třetí chyba bylo nakoupit, když se cena od ročního minima zdvojnásobila. No co si budeme povídat, je to velký skok a akcie se kupují, když klesají a ne když rostou. Teď už si to budu pamatovat.

Čtvrtá chyba byla jak psal v komentářích pan Petr exit strategie. Tu jsem opět neměl. Chtěl jsem zisk, vydělat velké peníze a tak jsem místo toho nevydělal nic.

Tenkrát jsem nakupoval při ceně $5/akcii a následoval pokles a akcie se ještě jednou vzchopili a pak zvadli.

Rok klesly až na cenu $1,59/akcii. O tom jsem ani nevěděl. Radši jsem se nedíval a akorát si nastavil hlásič na nějakou zajímavou cenu (asi $4/akcii).

Zajímavé bylo akcie prodávat. Tím, že byly v dolarech musel jsem do ceny počítat i rozdíl kurzu.

Po dalším roce jsem akcie prodal s nulovým ziskem a novými zkušenostmi. Mohl jsem na nich utržit mnohem více, ale byl jsem rád, že jsem se dostal, alespoň na nulu a nechtěl jsem riskovat další pokles, který mohl skončit klidně až na $0/akcii.

Na závěr bych řekl, že lepší nějaká investice než žádná, protože jste to alespoň zkusili. Cena se velmi často vrátí zpět na hodnotu za kterou jste akcie nakoupili, akorát nevíte za jak dlouho to bude. A tak se nabízí otázka, kdy je čas opustit potápějící loď.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

2 komentáře u „4 chyby při rozhodování o nákupu akcií“

  1. Dovolim si citovat myslim, ze W. Buffetta, a sice Nekupujte akcii, kupujte spolecnost….

    Doporucuji precist zivotopis W. Buffetta, me to hodne pomohlo.

    1. Sněhovou kouli jsem před pár týdny dočetl, mám tu i nějaký rozepsaný příspěvek. Je naprosto skvělej i když těch jmen tam na mě občas bylo až moc 🙂 Tyhle akcie jsem nakupoval asi tak před 4. lety to je už celkem historie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *