6 potřeb člověka – Tony Robbins

Poprvé jsem o těchto potřebách slyšel před asi tak rokem v některém z Tonyho videu a naprosto mě dostali. Jsou jednoduché a přitom když se nad nimi zamyslíte, tak jdou tak do hloubky. Znovu jsem o nich četl v Tonyho knize a tak jsem se rozhodl, že se o ně podělím i s vámi.

Pokud znáte Maslowovu pyramidu potřeb tak tohle je něco jiného. Některé potřeby máte postavené výše a některé níže a lze je naplnit různými způsoby. Až poznáte všech 6 potřeb budete schopni mnohem lépe porozumět chování ostatních lidí a odhalit jakou potřebu si právě teď naplňují.

6 potřeb člověka

Jistota

První lidská potřeba je potřeba jistoty. Je to potřeba vědět co se bude dít a co přijde potom. Potřebu jistoty máme kvůli přežití a je to základní věc. Čím větší máte potřebu jistoty, tím menší riziko jste ochotní a schopni podstoupit.

To je důvod proč lidé hledají dobře placené zaměstnání, proč si berou hypotéku, proč se berou navzájem, proč mají peníze na spořících účtech, proč mají pojištění a mohl bych pokračovat ještě hodně dlouho.

Prostě lidé hledají jistotu, bezpečí něco o co se můžou opřít.

Nejistota

Každá mince má dvě strany a tak v našem životě potřebujeme i nejistotu. Ať už proto abychom si vážili té jistoty co máme.

Snad každý máme rád překvapení ovšem jen překvapení, které chceme, těm druhým překvapením říkáme problémy.

Význam

Třetí lidská potřeba je potřeba významu. Způsobů jak dosáhnout významu je hodně, někdo toho dosahuje pomocí peněz, někdo jde do politiky, další se chce dostat na vysokou pozici ve firmě a být důležitý.

Můžete významu dosáhnou i tím, že budete velice duchovní nebo si budete mít tolik problémů, že vás lidé budou litovat a pomáhat vám a vy se tak budete cítit významní.

Jednoduchý způsob jak dosáhnout významu je násilí, představte si, že vám někdo dá pistoli k hlavě… v tu chvíli pro vás bude asi nejdůležitější člověk na světě a bude mít celou vaši pozornost, že ano?

Všichni se chceme cítit důležití, vyjímeční, unikátní nebo potřební.

Láska a propojení

Čtvrtou potřebou člověka je láska a propojení. Pocitu propojení nebo lásky můžete dosáhnout skrze intimitu nebo přátelství nebo modlení nebo chození v přírodě. A pokud nic jiného nefunguje můžete si pořídit psa.

Růst

Když rostliny nerostou tak co? Umírají. A tak je to se vším, tedy i s námi. Pokud váš vztah neroste, váš byznys neroste, když vy nerostete je jedno kolik peněz máte v bance, kolik máte přátel, kolik lidí vás miluje. Bez růstu nedosáhnete skutečného životního naplnění.

Přispění

Život není o mě je o nás. Co uděláte když se dozvíte skvělou zprávu? Přemýšlejte o tom. Zavoláte někomu koho máte rádi abyste se s ním o tu skvělou zprávu podělili? Vsadím se, že ano. Sdílení zlepšuje všechny naše zkušenosti.

Život je o vytváření jeho smyslu a smysl života nepřichází skrze to co máme, ale to co dáváme. To co vlastníte vás neučiní šťastnými dlouhodobě, ale to kým se stanete a jaký je váš přínos, ano.

Co potřebujete vy?

Poslední dvě potřeby jsou duchovní a každých jich nedosáhne. Jaké je však vaše pořadí těchto potřeb.

Co je pro vás na prvním místě? Na druhém, na třetím?

Zamyslete se také nad tím, jak těchto 6 potřeb ovlivňuje lidi kolem vás. Jak se chovají? Co je pro ně na prvním místě vás může dovést k většímu pochopení a porozumění.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

2 komentáře u „6 potřeb člověka – Tony Robbins“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *