Chtěli byste, ale mozek to vzdal?

Málo kdo o mě ví, že ze sportů mě vážně hodně baví lezení na umělých stěnách konkrétně na boulderu. Pro ty z vás co neví co je boulder přikládám fotku. Jednoduše je to taková malá stěna na které není potřeba jištění a tak na ní můžu chodit sám. Za sportem a tedy i za lezením je hodně zajímavá psychologie.

Někdy totiž to co vás nejvíce limituje je vaše mysl a ne fyzické dispozice.

Sport a business má podle mě hodně společného a můžeme jednotlivé věci mezi nimi přenášet. Inspirovat se ve sportu a využít to v businesu nebo naopak. Ve sportu jsou některé věci mnohem samozřejmější než v podnikání nebo obecně v životě a úspěchu.

Přesuňme se se zpět na boulder a k tomu co se mi stalo a jakou to má spojitost s životem v jiných oblastech.

Na umělých stěnách jsou různě obtížné cesty. Některé jsou hodně lehké a jiné hodně těžké jako v životě. Já rád zkouším nové a obtížnější cesty a když mi nějaká cesta nejde tak mám v zásadě dvě možnosti.

  1. Vykašlat se na ní a jít na jinou
  2. Zkoušet to znovu a znovu dokud ji nepřelezu

Když si odmyslíte, že mluvím o lezení tak to krásně zapadá i do života, že jo?

Jednu takovou cestu kterou jsem nemohl vylézt jsem zkoušel znovu a znovu. Viděl jsem několik lidí jak ji zdolali a měl jsem možnost pozorovat jak lezou, přesto mi to tak lehce zopakovat nešlo.

Vlastně jsem šel krok po kroku. První den se mi nedařilo udělat ani jeden krok. Vypadalo to úplně marně. Tak jsem kouknul na pár lezců a zkusil si to projít v hlavě.

Druhý den jsem byl schopen udělat tento první krok, ale dál jsem se nedostal. Přišlo mi to hrozně silově náročné a tak jsem skončil u prvního kroku.

Potom následoval další a další den, kdy jsem nijak nepokročil a stále jsem se plácal na začátku. Viděl jsem spoustu lidí, kteří cestu vylezli jako by nebylo nic jednoduššího.

Potom nastal zlom a já jsem udělal kus dalšího kroku ovšem vždy jsem z toho vypadl. Vyzkoušel jsem cestu vylézt od toho kroku co mi nešel a vypadalo to celkem jednoduše. Možná stačí udělat tento krok a zbytek už bude hračka. Říkal jsem si.

Šlo o to, že když jsem se chtěl chytnou dalšího chytu tak jsem po něm vždy uklouzl a já si říkal proč se to jako děje, když jsem to předtím zkoušel a šlo to. A když to zkouším od začátku tak mi to nejde.

V tu chvíli mi přišlo, že to co mě brzdí není síla nebo technika, ale jednoduše to, že jsem tam s tou rukou plácl a tak mi tam nedržela. To je věc hlavy a ne svalů.

Zaměřil jsem se tedy na to abych tam ruku dával co nejrozumněji a jen tak s ní neplácal. Další den jsem tento krok byl schopen udělat a mě napadlo. Co když jsou i v životě věci které hrozně chceme, ale naše hlava to vzdá?

Víte když zkoušíte něco co vám nejde tak je těžké si udržet to nastavení mysli, že teď při tomhle pokusu to zvládnete. Když vám tam jede myšlenka „Je to moc těžké. Tak to zkusím, ale asi to nedám, snad se alespoň někam posunu.“ tak i když chcete tak vás tam mozek nepustí.

Na konci, když už jsem tu cestu přelezl, jsem nejdříve vypadl na dalším kroku, který mi nešel a potom jsem se zaměřil na to, že až sem to umím vylézt a tu další část už jsem zvládl, když jsem si to zkoušel někde od půlky a myslel jsem na to, že jsem to vlastně už vylezl, jen teď to udělám celé najednou.

Zklidnil jsem se a hezky pomalu bez zbytečně prudkých pohybů jsem celou cestu vylezl.

Možná podobnou situaci zažíváte jinde v životě. Zkoušíte to znovu a vždy i když hrozně moc chcete vás mozek zradí a jste venku. Zaměřte se více na to jak o těch věcech které zkoušíte přemýšlíte. Jdete do toho s tím, že to tedy zkusíte, ale asi to dopadne jako minule nebo s tím, že tentokrát to dokážete.

V některých chvílích je to jako kdyby mozek byl proti nám a tyhle chvíle je potřeba si uvědomit a změnit tak aby i mozek šel tam kam chceme my.

Mě při tom pomohlo to, že jsem věděl, že cestu vylezu do poloviny a od poloviny. Před tím při jednotlivých krocích mi pomohlo to, že jsem viděl jak to dělají ostatní a byli mi tak návodem a inspirací, že to jde.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *