Cíl nestačí, nastavte proces který vás dovede k cíli

Už je to několik týdnů co pravidelně poslouchám 100mba podcast a téměř hned na začátku jsem si četl jeden článek od Omara, který je autorem tohoto podcastu a zaujalo mě jak psal o psaní všemi deseti. Výhody popsané v jeho článku mě přiměly zkusit se tuto dovednost také naučit. O psaní všemi deseti a jeho výhodách píši ve zvláštním článku. Ovšem naučit se psát všemi deseti pro mě bylo celkem nepředstavitelné, jak z hlediska času, tak náročnosti samotného učení.

Nastavení procesu v tomto směru vidím jako velmi užitečné. Proces si přestavte jako každodenní činnost která vás přibližuje k vašemu cíli. V mém případě byl cíl naučit se psát všemi deseti a vzhledem k tomu, že jsem něco takového nedělal, nedokázal jsem si dát žádný časový rámec, aby ten cíl byl přesně podle některých příruček. Kdybych to udělal mohli by se stát dvě věci.

  1. Cíl bych umístil do příliš vzdálené budoucnosti a tak bych ho ztratil ze zřetele.
  2. Dal bych ho příliš blízko a jeho nedosáhnutí by mě akorát frustrovalo.

Nastavil jsem si tedy proces, který vedl k dosažení cíle, ale nijak jsem ho časově nelimitoval. Rozhodl jsem se udělat jednu lekci na stránce nedatluj.cz každý den. Celkem jedna lekce trvala nějakých 20 minut. To bylo časově velmi nenáročné a tak jsem s plněním lekcí neměl žádný problém. Trvalo to přibližně 14 dní a uměl jsem všechny základní písmena  tedy žádné číslice ani diakritiku, ale již jsem mohl psaní zdokonalovat při chatování a podobně.

Z tohoto pokroku jsem byl samozřejmě nadšen a tak jsem pokračoval dál a dál.

Pokud  před sebou máte jakýkoliv cíl doporučuji vám vyznačit si i cestu. Cesta/proces by měla být každodenní činnost, která vás jednoho dne do cíle dovede. Každá cesta se skládá z jednotlivých kroků. Největší síla procesu spočívá u cílů kterých jste ještě nikdy nedosáhly, cíl který chcete dosáhnout poprvé. To je asi většina cílů.

Další výhodu vidím v tom, že například já mám tendenci dělat věci na poslední chvíli, o to víc když nevím kolik času mi jejich splnění/dosažení zabere času. A tak se většina důležitých věcí odkládá až těsně k termínu kdy mají být hotové. Myslím, že o tom psali v nějaké knize, že splnění úkolu trvá tak dlouho kolik času na něj máte nebo přidělíte. Nezáleží na tom jestli na to máte 10 minut nebo 2 dny vždy si to vyžádá přesně tolik času kolik je ho k dispozici. To nahrává tomu dávat si cíle co nejblíže současnosti, ale cíle nejsou úkoly u kterých víte kde začít a co dělat potom. Proto doporučuji věnujte trochu času vytvořeni každodenních kroků, které vás dovedou k vašemu cíli.

Pokud například chcete psát blog, ebook nebo více číst vytvořte proces na to, že každý den napíšete 100 slov nebo přečtete 4 stránky nebo se těmto činnostem budete věnovat nějaký přesně definovaný časový úsek. Ten bych doporučil krátký pro výmluvy a dost dlouhý na nějaký výsledek. Může to byt například 15 minut psát nebo 20 minut číst a za pár dní, týdnů uvidíte kolik jste toho udělali a bude vás to samo motivovat pokračovat. Tím, že nemáte dead-line, nestavíte žádné bariéry nebo očekávání která nejsou splnitelná. Sami uvidíte co je možné a za jak dlouho.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *