Co mi vzalo Cashflow 101

Cashflow 101 je desková (nyní i online) hra od Roberta Kiyosakiho pro zlepšení finanční gramotnosti. Podobá se hře Monopoly akorát se nehraje jen na herním plánu, ale také na hospodářské výsledovce a finanční rozvaze.

Každý hráč si vylosuje povolání, které má nějaké příjmy a výdaje a s tím hraje. V průběhu hry může využít příležitostí ke koupi nemovitostí, akcií, dluhopisů, společností, zlatých mincí a podobných věcí. Cílem hry je mít větší pasivní příjem než celkové výdaje.

Pasivní příjem je taková skvělá věc u které neměníme svůj čas za peníze, ale peníze přichází z něčeho co máme. Například dividendy nebo z pronájmu nemovitosti.

Ve zkratce je to urychlený život na papíře. Kde si můžete vyzkoušet investování.

Co mi tedy tahle hra vzala?

Přesvědčení, že k investování musíte mít hodně peněz. Myslel jsem ji, že k investování potřebuji mít hodně velkou hotovost kterou budu moct investovat. Největší síla investování spočívá v investování cizích peněz a shrábnutí zisků.

Investování je riskantní. Riziko investování je velmi vysoké pokud nevíte co děláte. Investování je ve skutečnosti o řízení rizik. Musím si vybírat takové investice, kde je riskuji méně, než kolik mohu získat a čím větší je tato nerovnováha tím lépe.

Velký plat je super. S velkým platem se často vážou i velké výdaje. Jak zjistíte ve hře tak s velkými výdaji musíte hrát úplně jinou hru než ti kteří mají malé výdaje. V každém případě se z toho krysího závodu můžete dostat. Ideální je pokud máte velký příjem a malé výdaje a zbytek můžete investovat.

Akcie se nakupují, když jsou ceny dole a prodávají když jsou ceny nahoře. Hmm to zní logicky, ale v reálném obchodě se tak často neděje a pokud jdou akcie nahoru tak lidé nakupují, protože vidí, že se vše dobře vyvíjí a tak věří, že tento stav nikdy neskončí. Zatím co, když jdou akcie dolů, tak se každý bojí, že to tak bude pokračovat a budou ihned po nákupu prodělávat. Jak říká Warren Buffet Buďte hladoví, když se ostatní bojí a mějte se na pozoru, když jsou ostatní hladoví.

Cashflow je důležitější než zisk. Peněžní tok je důležitější než to kolik můžu vydělat. Mnoho lidí hraje na burze a nejen tam ale i na v nemovitostech na to, že se cena bude zvedat. To je ovšem jedna z nejriskantnějších sázek. Nemáme žádnou jistotu, že cena půjde nahoru. Jak už jsem psal investování je o řízení rizik takže z toho důvodu byste měli upřednostnit peněžní tok. V akciích to jsou například dividendy a u nemovitostí zisky z pronájmu.

Přijďte si také zahrát

Celá hra je dost časově náročná, ale ten čas za to opravdu stojí. Takže vás vyzývám, abyste přišli. Sledujte web www.cashflow-klub.cz

 

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *