Den #351-357 – Daňové přiznání

Udělalo se úplně krásné počasí. Jeden den tu bylo dokonce +18 stupňů a svítilo sluníčko, prostě ideální golfové počasí. Ale konec týdne propršelo. Na konci týdne jsme dostal T4 slip pro daňové přiznání. Takže teď přichází velký daňový speciál.

Protože jsem si daně dělal sám, tak vím celkem dobře jak to tu chodí. T4 slip je jako náš přehled o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele, na kterém je přesně uvedeno, kolik jsem vydělal a kolik zaplatil na daních a sociálním.

Nejdříve co jsem tedy vydělal a odvedl.

Vydělal jsem za 9,5 měsíce 21 731,9$
CPP (penzijní plán) -942,43$
EI (pojištění příjmu) -408,55$
Daň – 2444,38$

Podle daňového přiznání jsem měl odvést na CPP 902,48$ a na EI 330,32$. Takže mám přeplatky a moje odvody v procentech jsou:

CPP: 4,15%
EI: 1,52%

Pro porovnání v Čechách je tohle celé jen sociální pojištění a dosahuje 18,65% ze superhrubé mzdy. Tady totiž něco jako superhrubá mzda neexistuje nebo jí alespoň nedaním.

Ano, důchody tady sice nejsou nijak zázračné, ale to nemůžeme říct ani o českých důchodech. Pro mě je to tedy mnohem lepší, já se radši o své peníze postarám sám.

Co jsem si teď uvědomil, je že nechápu to progresivní placení zdravotního pojištění. To je naprostý socialismus. Mluvím o Čechách. Zdravotní pojištění je pojištění pro případ toho, že onemocníte a musíte k lékaři, jít na operaci nebo se podrobit jinému léčení. Jak je tedy možné, že člověk, který vydělává víc, zaplatí více? Copak jeho rizikovost roste s tím kolik vydělává? Úrazové pojištění se vám přeci nikdy nepočítá podle toho kolik vyděláváte, ale podle toho kolik je vám let, jaký je váš současný zdravotní stav a jestli vykonáváte nějakou rizikovou činnost ať už sport nebo manuální práci. Ok to byla taková malá odbočka.

Samotné placení daní. Napřed si vypočítáte všechny ty přeplatky na CPP a EI a potom se jde na vypočítání slevy z daně. Je tu sleva na poplatníka tak jako v ČR ta činní 11 474$ a k tomu si připočtete to co jste zaplatili na CPP a EI, tedy velký rozdíl oproti ČR. Dále si můžete uplatnit co jste utratili za veřejnou dopravu, úroky zaplacené za studentskou půjčku, náklady na vzdělání a spoustu dalších věcí. Z této částky vezmete 15% a tu odečtete od daně, kterou vypočítáte později. Jedná se tedy o slevu na dani.

Výpočet daně je progresivně progresivní (jak by někdo řekl, protože procenta jsou sami od sebe progresivní zdanění a tady jsou různé sazby podle toho kolik vyděláte).

progresivni-dan-can

Jak můžete vidět na obrázku je tu celkem 5 kategorií. 45 282$ je lehce pod průměrnou mzdou a kromě vyššího zdanění 20,5% si ještě připočtete feečko za úspěch ve výši 6 792$. Ve skutečnosti nepočítáte daň 20,5% z celé částky nad 45 282$, ale z rozdílu mezi vaším výdělkem a touto částkou, takže když vyděláte 50 282$, vypočítáte daň 20,5% z 5 000$ a připočtete těch 6 792$ což je daň 15% z 45 282$.

Takže ještě jednou pro pořádek, příjem do 45 282$ zdaníte 15% (to je těch 6 792$) a co vyděláte navíc zdaníte sazbou 20,5%. Takto je to u všech stupňů.

Nakonec si od této daně, odečtete vypočítanou slevu na dani a máte částku, kterou musíte zaplatit.

Mě jako nerezidenta ještě škubnou o dalších 48% a je to. Nakonec to vychází tak, že mi vrátí 568$

Celkově bych řekl, že je to tu v odvodech a daních lepší. I když se to těžko posuzuje.

Udělejme si takový modelový příklad. V Čechách vyděláte lehce pod průměrnou mzdu 20 000 Kč, vlastně ne, to co jste skutečně vydělali je superhrubá mzda (protože tu daníte a jsou to náklady zaměstnavatele na vás), takže 26 800 Kč z toho dostanete na ruku 15 800 Kč. V Kanadě vyděláte 26 800$ a dostanete na ruku 22 121$.

Použil jsem stejná čísla, aby byl vidět ten rozdíl a nemusel jsem to uvádět v procentech, kterým mnoho lidí nerozumí. Samozřejmě bychom v Kanadě museli počítat s menší mzdou, ale procentuálně dostanete víc. Otázka je, nežilo by se nám lépe, kdybychom dostali o polovinu větší výplatu?

Já bych to shrnul tak, že Česká republika je daňové peklo.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *