Dobrá rada nad zlato

Kam jít pro dobrou radu ohledně peněz? K někomu kdo tomu rozumí!

Je expertem na investice paní za přepážkou vaší banky nebo řidič přepravní služby, který vám dovezl objednávku z eshopu a ve volných chvílích si přivydělává jako finanční poradce?

Kde pak! Většina těchto lidí je jen dobře proškolených (nebo špatně proškolených), ale o investování vědí stejně nebo ještě méně než vy.

Píšu o tom proto, že jsem znovu četl knihu Nejbohatší muž v Babylóně a jedním ze zákonů pro dobré spravování peněz a získání bohatství je radit se s odborníky.

Ano to dá rozum, že si pro radu o tom jak postavit dům nepůjdu k pošťákovi, ale k zedníkovi nebo k někomu kdo dům postavil. Stejné je to u peněz, ovšem v Babylóně bylo jednoduché zajít za bankéřem a zeptat se ho na radu.

Byl to člověk, který půjčoval vlastní peníze a z půjček měl úroky. Dnes, když půjdete do banky tak s vámi nebude mluvit člověk, který vám půjčí své vlastní peníze. Je to jen zaměstnanec, který byl před měsícem jako vy a teď je z něho člověk, kterého se lidé ptají kam dát peníze a kolik by si mohli půjčit.

To samé platí o finančních poradcích všeho druhu i formátu. Většina z nich radí to co sami nemají. Proto si dávejte pozor za kým jdete pro radu ohledně financí.

Ptejte se na zkušenosti i na to kde sami peníze mají a proč je tam mají. Samozřejmě je důležitý i zisk, který mají. Jestli není žádný nebo to nesledují, tak si dejte pozor, protože takový člověk je neuvážený a o peníze se dobře nestará. Pokud žádné peníze neinvestují nebo opakují fráze z příručky rozlučte se s nimi, takový lidé jsou jen prodejci.

Tento malý test vám sice nezaručí zisky, nic méně víte, že člověk s kterým mluvíte, to co radí i dělá. Nejlepší je, když si informace začnete zjišťovat sami. Na internetu je toho spousta a tak si můžete najít informace od lidí, kteří jsou úspěšní.

Velmi rychle zjistíte kdo je úspěšný a známí investor a kdo ne. Najdete tak jména jako Warren Buffet, Ray Dalio, Peter Lynch a další.

Poslouchat, co říkají se vyplatí, neboť jsou za nimi výsledky.

Nakonec i v Čechách takové lidi najdete, jen je to složitější, protože si je tak lehce nevygooglíte.

Raďte se se správnými lidmi!

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.