Dvě nastavení mysli, dva rozdílné přístupy

Jestli se zajímáte o osobní nebo osobnostní rozvoj tak jste nejspíš slyšeli, že vše začíná v naší hlavě. Nastavení mysli podle výzkumu Carol Dweck tomu dává nový rozměr a po tom co jsem zjistil jak to funguje, jsem změnil svůj přístup.

Podle psycholožky a profesorky Carol Dweck a její studie existují dva mindsety neboli nastavení mysli. Ano takhle jednoduché to je. Není potřeba jich mít 16 nebo 12 jako je tomu v osobnostních profilech nebo v horoskopu. Tyto dva mindsety jsou naprosto základní a určují v našem životě opravdu hodně.

Dvě nastavení mysli jsou fixní nebo růstové. Už jejich název dost vypovídá.

Fixní mindset

Fixní nastavení mysli má podle mě hodně lidí. Lidé s tímto mindsetem jsou buď souzeni nebo soudci. Jsou na hodnocení okolí velmi závislý a toto hodnocení berou jako stálé.

Podle nich se lidé nemění. To vyjadřuje i ten název Fixní mindset. Vše je statické a tak pokud je někdo ohodnotí tak, že jsou chytří, tak se považují za chytré dokud je někdo jiný neohodnotí, že jsou hloupí.

Velkou roli v tom sehrává škola a výchova. Když se podíváme na školu tak tam je to přesně o tom hodnocení. Buď jste chytří nebo hloupí. Často se z toho stává nálepka, která s vámi prochází všechny třídy a školy.

Mezi další věci které můžeme vidět u lidí s fixním mindsetem jsou výmluvy a obviňování druhých z jejich neúspěchu. Je to vlastně obrana před tím, aby je někdo soudil a posoudil je jako neschopné. Z toho vyplývá, že se snaží vypadat za každou cenu chytře.

Lidé s fixním mindsetem také vymysleli talenty a vrozené schopnosti. Opět je to zdůvodnění toho proč je někdo lepší a proč oni lepší být nemůžou. Talentů bylo vymyšleno hodně. Může se jednat o sport, komunikaci, malování a spoustu dalších věcí.

Hlavní pro fixní mindset je to, že svět se nemění (oni se nemění) vše je fixní a lidé je hodnotí a soudí (to samé potom dělají oni). Hodnocení jejich výkonu berou jako posouzení jejich osobnosti.

Růstový midset

U lidí s růstovým nastavení mysli se setkáme s úplně opačným přístupem. Hodnocení nebo zpětná vazba je pro ně informace co můžou zlepšit. Oni skutečně věří, že pokud budou vytrvalí tak se můžou zlepšit nebo naučit cokoliv.

Pro ně je život o skutečném růstu a tak vyhledávají další příležitosti a možnosti jak se něco naučit a v čem se zlepšit.

Z chyb se snaží poučit a ne obviňovat druhé nebo hledat výmluvy. Chyby jsou přirozenou součástí procesu učení se.

Celý tento přístup vytváří positivní zpětnou vazbu na jejich jednání a tím podporuje toto nastavení.

Důležité

Lidé můžou uspět ať mají fixní nebo růstový mindset. Pokud se podíváme třeba na sport tak pokud například člověk s fixním mindsetem vyhraje mistrovství světa tak svůj titul neudrží. Znovu na něj nedosáhne a často se o to ani nepokusí. Naopak člověk s růstovým mindsetem vytrvá v tréninku a titul obhájí. Pokud ne tak bude makat ještě víc a vrátí se znovu aby uspěl.

Další důležitou věcí je, že většina z nás nemá jen fixní nebo růstový mindset. Liší se to podle oblastí. Třeba můžete mít fixní mindset ve sportu a růstový v cizích jazycích.

Připravil jsem pro vás test na nastavení mysli ve kterém je pět otázek na vaše myšlení a také jednání. Ve výsledcích se potom dozvíte jaké jsou rozdíly u odpovědí. Je jedno jak test vyplníte, protože pravdu stejně znáte a sami sebe neošálíte. Test je určen pro váš rozvoj a podle toho jsou udělané výsledky.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *