Honba za pasivním příjmem – část I.

Pasivní příjem neexistuje. Tečka. Tak zní začátek článku Maria Roženského na jeho blogu.

Svět je plný příkladů toho, kdy někdo říkal, že něco nejde dokud se nenašel nějaký blbec, který nevěděl, že to nejde a udělal to. A je plný i příkladů pasivního příjmu.

Co to ten pasivní příjem vůbec je?

Pojďme nejprve uchopit ten samotný pojem ať se bavíme o tom samém.

Takže pasivní příjem je když :))) je když k vám opakovaně přicházejí peníze za práci, kterou jste již jednou udělali a tedy nevyměňujete svůj čas za peníze. Nejjednodušší příklad jsou autorská práva na hudbu, film, knihy.

Představte si J. K. Rowlingovou jak píše o klukovi z jizvou na čele ve tvaru blesku, ano mám na mysli Harryho Pottera. Samozřejmě na začátku byla práce, hodně práce, ale po napsání knihy má autorka autorská práva, která trvají minimálně po dobu jejího života.

Samozřejmě jsou zde různé parametry vydání knih nakladatelstvím, ale mělo by platit, že za každý prodaný kus má autor předem domluvenou odměnu. To znamená, že tím má J.K. Rowlingová pasivní příjem z každé prodané knihy.

Trvanlivost

Trvanlivost jogurtů je omezená jejich skladováním, zpracováním a obsahem. I pasivní příjem má svou trvanlivost a to jak dlouho vám vydrží je jeho kritickým místem.

Když se podíváme na knihu Harryho Pottera tak tam je taky určitá trvanlivost pasivního příjmu z ní. Kniha se může prodávat rok, pět, padesát a nebo taky jen dva měsíce. Zajímavější než to jestli se prodává je to kolik se jí prodává, protože to v tomto případě určuje výši pasivního příjmu.

Na začátku byl pasivní příjem určitě mnohonásobně větší než po pár letech. Ovšem po tom velkém boomu se může stabilizovat u nějaké hranice a vydržet tam dekádu nebo dvě. Protože každý den se vám narodí noví zákazníci.

Záleží na zdroji vašeho pasivního příjmu, něco může mít větší trvanlivost a něco menší.

Proč mít pasivní příjem

Nejlepší důvod je samozřejmě ten váš. Nic méně ten základní důvod vidím v tom mít jistotu. Jak jsem psal v článku 6 potřeb člověka – Tony Robbins, potřeba jistoty je jedna ze základních potřeb.

Jistota

Lidé tuto potřebu řeší různě. Někdo si najde zaměstnání, někdo pracuje sám na sebe, někdo založí firmu a jsou i tací co berou sociální dávky. Potom jsou lidé, co tvoří pasivní příjem, protože vědí, že když se jim něco stane a nemohou určitou dobu vyměňovat svůj čas za peníze, tak příjem budou stále mít.

Nic nedělat

Dalším důvodem může být touha nic nedělat. Tady je to spíš jako s tou sklenicí co je napůl prázdná a napůl plná. I když někdo říká, že chce pasivní příjem proto, aby nemusel nic dělat, spíš si myslím, že nechce dělat to co ho nebaví a často je tahle věc stejná s tím co právě dělá aby vydělal peníze.

Tady vám spousta chytráků může říct, abyste dělali to co vás baví a už nikdy nebudete muset pracovat. HAHAHA. Hezky se to říká, ale špatně dělá, protože jak chcete vědět co vás baví, když abyste zjistili jestli vás to baví to musíte nejdříve dělat?

Nemůžete zjistit jestli vás něco baví dělat dříve než to budete dělat. To prostě nejde. Takže máte možnost přeskakovat z jedné věci na druhou nebo změnit svůj postoj k tomu co děláte. Jak změna postoje ovlivnila mě se dočtete v jiném článku.

Pokud máte podobné proč změňte ho na Dělat to co mě baví.

Shrnutí

Pasivní příjem existuje, příkladem jsou umělecká díla s kterými se setkal každý.

U pasivního příjmu je rozhodující jeho trvanlivost, to jak dlouho bez našeho zásahu bude tento příjem fungovat.

Nejdůležitější je vědět proč něco jako pasivní příjem chcete. Může vám přinést mnoho dobrého. Například jistotu zabezpečení příjmu, větší možnost volby nebo více času.

Pokračovat na druhý díl tohoto miniseriálu.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

2 komentáře u „Honba za pasivním příjmem – část I.“

 1. Jakube, ten příklad s Rowlingovou není také úplně tak krásný jak jej uvádíš. Podívej se někdy na nějaký článek o ní, jaké dělala „turné“ k Harrymu, kde jezdila, jaké autogramiády dělala atd. Takže ten pasivní příjem z toho bude mít až za nějakou dobu, až přestane vše dělat.

  Jediný pasivní příjem, který v ČR je, tak je důchod. Ale i ten si člověk odmaká :).

  1. Mário nepochybuji o tom, že tě nepřesvědčím o existenci pasivního příjmu, ani to nebyl důvod proč jsem o tom začal psát.

   Nic méně jsem rád, že uznáváš, že až přestane dělat autogramiády a turné k Harrymu tak pasivní příjem mít bude. Možná to nebyl nejlepší příklad, nic méně účelem bylo ukázat na jednoduchý příklad na kterém se s pasivním příjmem seznámí i lidé kteří o něm nic nevědí.

   Dalším a lepším zdrojům pasivního příjmu se budu věnovat příště.

Komentáře nejsou povoleny.