Honba za pasivním příjmem – část II.

V prvním dílu tohoto miniseriálu o pasivních příjmech jsem popsal jak pasivní příjem vnímám já. Uvedl jsem hodně jednoduchý příklad pasivního příjmu a zmínil jsem, že je důležité vědět jakou má pasivní příjem trvanlivost. Stejně důležitá je i druhá část článku, kde se věnuji důvodům proč mít pasivní příjem.

Teď je načase se posunout dále. Odkud plynou vaše příjmy a odkud plynou pasivní příjmy.

Použiji k tomu Cashflow kvadrant od Roberta Kiyosakiho na kterém jsou příjmy skvěle rozdělené.

cashflow kvadrant

Cashflow Kvadrant

Na obrázku výše vidíte obrázek a v každé části kvadrantu je jedno písmeno, které označuje odkud plynou vaše příjmy. Můžete být současně ve více kvadrantech, ale většina lidí je v jednom ze kterého jim plyne 100% příjmů.

Z jako zaměstnanec

Písmeno Z v levé horní části kvadrantu označuje příjem ze zaměstnání. V této části je úplně nejvíce lidí a většině z nich odsud plynou veškeré příjmy. Jsou to nejčastěji lidé, kteří hledají jistoty a bezpečí.

V některých společnostech by se zaměstnanecký poměr dal přirovnat k novodobému otroctví. Novodobému proto, že lidé se dobrovolně nechali zotročit a dovolí zaměstnavatelům téměř cokoliv, hlavně, že mají zaměstnání.

M jako malý podnik nebo malý podnikatel

Písmeno v levé dolní části kvadrantu označuje lidi, kteří mají příjmy z práce sami na sebe. Jde nejčastěji o živnostníky jako jsou právníci, truhláři, instalatéři, prostě na koho si vzpomenete.

Tito lidé často žijí ve světě kde platí, co si neudělám sám to nemám. Zda jsou na tom lépe než zaměstnanci nebo hůře je na samostatný článek, nic méně stejně jako zaměstnanci pokud přestanou pracovat tak přestanou vydělávat peníze.

Na levé straně kvadrantu jsou lidé, kteří vyměňují svůj čas za peníze. Je to jednoduchá rovnice, ale jejím limitem je to kolik má den hodin.

S jako společnost nebo systém

Pravá strana kvadrantu jsou pasivní příjmy. Zde se nacházejí zdroje pasivních příjmů. Vlevo je nenajdete, tam nejsou a tak se začněte dívat napravo.

Písmeno S vpravo nahoře označuje příjmy majitelů podniků. Ale pozor velkých podniků. Například majitel softwarové společnosti s 50 zaměstnanci většinou není v kvadrantu S, ale v M. Velká společnost je od 500 zaměstnanců, ale myslím, že dnes díky internetu toho lze dosáhnout i s menším počtem.

Jak říká Robert Kiyosaki: Majitel společnosti se pozná tak, že když odjede na dovolenou a po roce se vrátí tak jeho společnost bude pracovat ještě lépe a vydělávat ještě více peněz a tak bude moct odjet na další dovolenou.

To na rozlišení toho zda jste majitelem Společnosti se Systémem nebo jste stále malý podnik.

I jako investor

Poslední část je část investorská. Zatím co v S pro vás pracují lidé nebo systém, v I pro vás pracují peníze. Je jedno zda to jsou vaše peníze nebo peníze druhých lidí, podstatné je to, že pro vás pracují peníze.

Jako investor samozřejmě můžete koupit Společnost a být zároveň v kvadrantu S. Nebo můžete koupit nemovitost, akcie a další věci, které vám budou přinášet peníze. Na to samozřejmě potřebujete peníze.

Pokud chcete mít všechny příjmy z tohoto kvadrantu budete potřebovat hodně peněz. Ty můžete vydělat v jiném kvadrantu a také vám může pomoci tento kvadrant pokud budete zisky reinvestovat. Potom tu jsou peníze cizích lidí.

 Shrnutí

Peníze k vám mohou proudit z několika směrů a při rozdělení příjmů do cashflow kvadrantu jsou ty pasivní na pravé straně. Jsou to příjmy z vlastnění velké společnosti, přibližně nad 500 zaměstnanců, lze toho dosáhnout s menším počtem. Nejdůležitější je mít správně nastavený systém díky kterému vaše příjmy dále rostou.

Na levé straně kvadrantu jsou lidé, kteří vyměňují čas za peníze. Nejčastěji zaměstnanci a majitelé malých podniků. Poznáte je tak, že když přestanou pracovat tak okamžitě přicházejí o příjmy.

Cesta k pasivním příjmům samozřejmě vede přes levou stranu. Váš cíl by měl být dostat se napravo.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

Jedna myšlenka na “Honba za pasivním příjmem – část II.”

Komentáře nejsou povoleny.