Honba za pasivním příjmem – část III.

Je na čase pokročit dál a podívat se na příklady pasivních příjmů. Inspirujte se způsoby díky kterým budou peníze pracovat pro vás a ne vy pro peníze.

Přečíst první díl seriálu o tom, co pasivní příjem je a k čemu vám může být.

Přečíst druhý díl seriálu o tom, odkud proudí peníze a z jakého kvadrantu máte příjmy.

Je sto korun měsíčně z pronájmu bytu pasivní příjem?

Samozřejmě, že je! Jak bylo napsáno v prvním článku, tak pasivní příjem je to co nám přichází nehledě na to zda něco aktivně děláme. Je to příjem, který nám přichází za jednou udělanou práci.

Je pasivní příjem 100 Kč dobrý?

Mnohem zajímavější otázka, u které musíme vědět víc než jen to, kolik peněz přichází. I bez toho však vidíme, že to je lepší než doplácet 500 Kč.

Důležité je kolik peněz jsme museli dát za tento pasivní příjem. Počítají se jen vaše peníze, ne peníze banky. Pokud jste z vlastních peněz zaplatili 10.000 Kč a měsíčně přijde 100 Kč, tak potom máme ročně 12%.

Návratnost investice je 12% a teď záleží na tom co od takové investice očekáváte.

Shrnu to tím, že i 100 Kč je pasivní příjem, možná vám nepřijde moc velký a nic moc neřeší, ale to je jiná otázka. Kromě toho kolik peněz vám přichází je také důležité vědět kolik peněz jste do toho dali.

Pasivní příjem z nemovitosti

Jeden z nejznámějších pasivních příjmů je z pronájmu nemovitosti. Pronajímat nemovitost lze různými způsoby a pasivní příjem z toho máte pouze pokud máte dlouhodobého nájemníka, který vám platí tolik, že to pokryje všechny výdaje spojené s nemovitostí a ještě vám zbude.

Někdo může namítnou, že se o takovou nemovitost musíte starat. Samozřejmě, že se o ní musíte starat. Ovšem to někdo může dělat za vás. Opět jde o to jestli se vám to vyplatí, nebo pro vás není problém si jednou za měsíc udělat cestu a nemovitost osobně zkontrolovat.

Je to stále pasivní příjem? No ano je, když ojedete na půl roku na dovolenou a vrátíte se, tak byt bude stále váš a s největší pravděpodobností vám stále budou přicházet peníze. Tohle je spíš o tom, kde a komu pronajímáte.

Podíl na zisku společnosti

Tak zvané dividendy. To je pro mě lepší pasivní příjem než nemovitost, alespoň z pohledu starostí.

Jednoduše si vytvoříte účet u nějakého brokera a pohodlně přes internet nakoupíte akcie nějaké společnosti, která vyplácí dividendy svým akcionářům.

Stejně jako u nemovitostí jsou tu rizika a jistoty. Hlavně v budoucí ceně akcií a v tom, zda se dividendy budou vyplácet. Toto rozhodnutí, totiž může být kdykoliv změněno a vy se tak musíte stěhovat a nakoupit akcie jiné společnosti.

Opět je otázka, jaká je návratnost takové investice a jestli je to pro vás zajímavé. Dividendy můžou být 3-8%, ale také 15% vše se odvíjí od ceny za kterou akcie nakupujete.

Pronájem kontejneru

Mám na mysli takové ty velké kontejnery ve kterých se přepravuje zboží po moři. Ty jsou pronajímat menším až středním společnostem za podíl na zisku.

Ty to informace jsou z přednášky Ing. Petra Sluky z Cashflow Summitu 2014. Bohužel záznam z přednášky není veřejný 🙁

Zisk z takového pronájmu může být okolo 30% ročně a investice několik tisíc €.

Fotografie ve fotobance

Prodej fotografií ve fotobance je celkem zajímavý pasivní příjem, protože jednu fotografii si může koupit více lidí.

Jeho stálost a trvanlivost je však velmi vrtkavá, stejně jako cesta k němu.

Například jedné fotografie na photodune.net se prodalo 1.400 kusů a průměrná cena může být okolo $3. To celé za 4 roky.

Pronájem reklamní plochy

Fyzické i virtuální. Z fyzických jsou to ploty, domy, balkóny nebo automobily. Z virtuálních potom webové stránky, videa, blogy.

Jezdíte hodně autem a chce získat nějaký příjem z jeho používání. Nalepte si na něj reklamu a podle užívání dostanete peníze.

Máte dobře umístěný dům nebo plot? Opět na něj můžete umístit reklamu a získat tak pasivní příjem.

To samé platí o webových stránkách a videích. Stačí když máte návštěvnost na webové stránky a z reklamy můžete získat peníze navíc. Kolik v tomto případě závisí na návštěvnosti.

Je mnoho možností kde získat pasivní příjem. Často je to hlavně o tom, jestli takové příležitosti vyhledáváte nebo ne. Začněte hledat a přemýšlet, kde a z čeho pasivní příjem získat a určitě brzy najdete i jiné možnosti než ty o kterých jsem psal.

Vždy je otázka jak se vám taková investice vyplatí a co vám přinese. V některých případech potřebujete vlastní kapitál, ten musíte nejprve vydělat.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.