Jak se (ne)daří mému portfoliu

Konec června je ideální na shrnutí mých amatérských výsledků z investování do akcií. Před půl rokem jsem psal o tom jaké mám akcie a co očekávám.

V té době jsem měl koupený ČEZ z roku 2011, Fortunu z toho samého roku a ještě jsem dokupoval za vysokou cenu v prosinci ’14. Jak se situace vyvinula?

Předchozí článek můžete nalézt pod tímto odkazem Moje první akcie.

Shrnu, co jsem v něm psal. Akcie ČEZ ve velké ztrátě (-30%), Fortuna zisková a v očekávání dividend jsem přikoupil i když za vysokou cenu.

Výsledky

Vývoj ČEZ

Stále ve ztrátě. Po dividendách cena spadla o výši dividend, což jsem očekával. Zvažuji prodej, ale kvůli velké ztrátě chci prodávat za 630 Kč/ks. Raději ty peníze získat někde jinde, než čekat a doufat, že se cena ČEZu dostane tam kde byla před 5 lety.

Vývoj Fortuna

Odtud přišla pěkná rána. Fortuna oznámila, že dividendu sníží nebo zruší. Tím následoval velký výprodej, kde jsem mohl prodávat s malým ziskem. Bohužel jsem čekal zda nebude oznámeno jen snížení dividendy.

Po několika dnech bylo oznámeno, že dividendy nebudou vůbec. Tak jsem akcie prodal. Bez započtení dividend je to ztráta -17,44%. S dividendami -3,25%.

Dnešní cena je okolo 80 Kč / akcii a dosahuje svých minim. Mohl jsem na tom tedy být ještě hůře.

Ponaučení

Jestli jsem se něco naučil tak to, že investuji do společnosti a vyplácení dividend se může kdykoliv změnit. Historický vývoj neurčuje budoucí.

A také, že při špatných zprávách je lepší prodávat s malým ziskem než čekat a doufat.

Jako třetí, jsem si stanovil maximální ztrátu -10%. Při takové ztrátě musí zbytek peněz udělat zisk asi 12% a to není zas tolik.

Další investice

SCHH – Schwab US REIT ETF

Nakoupil jsem 4.3.2015 10 akcií tohoto ETF se společnostmi, které vlastní a mají zisk z nemovitostí. V tu dobu byla korekce asi 7% a zdálo se mi to jako dobrý čas na koupi. Lepší kupovat, když cena klesá než když stoupá.

schh

Nejdříve to vypadalo dobře, ale pak se cena dostala pod 200 denní klouzavý průměr a už se nad něj nedostala. Při ztrátě -10% jsem z obchodu vystoupil a budu čekat na lepší příležitost.

Shrnutí

Vypadá to, že investiční guru ze mě jen tak nebude. Nic méně dělat chyby při skutečném nakupování je mnohem lepší než se koukat na historický graf a říkat si „Jo teď bych nakupovat a teď bych prodával. To mi to, ale pěkně jde.“

Sice to stojí peníze, ale alespoň si to zapamatuji. Ideální bude, když nebudu svoje chyby opakovat. Potom se dříve nebo později musím dostat k ziskovým obchodům.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.