Jak to udělat, aby vám zbylo více než teď

V předchozím článku píši o tom, že by člověk měl žít pod svou úroveň. Peníze vám můžou na účtu zůstat jen když je neutratíte, to je logické, ale tak málo lidí na tomto základě jednají. Jak to udělat a co je nejlepší cesta?

Hra Cashflow 101 je naprosto skvělá. Díky ní si můžu různé situace lehčeji představit a přijít na to jak to bude nebo nebude fungovat. S tím mít příjmy vyšší než výdaje, je to úplně stejné.

Když si představím, že hraji Cashflow 101 a můj měsíční tok (peníze, které mi každý měsíc zbudou) je $ 100 tak vím, že si moc nezahraji. Ano jsou tu stále možnosti jak s tím hrát, ovšem stejně nejprve musím získat volné peníze, za které následně koupím nějaké aktivum.

Dva způsoby

Jsou dva způsoby jak docílit toho, že budete mít příjmy větší než výdaje. Pokud přijdete na nějaký nový, tak mi o něm prosím napište, rád se dozvím něco nového.

  1. Snížit své výdaje
    Touto cestou se ubírá mnoho z nás a i já jsem si ji vyzkoušel. No chvíli to jde, ale nakonec stejně člověk narazí na dno. Nikdo nedokáže mít výdaje 0 a přitom žít.
  2. Zvýšit své příjmy
    Myslím, že tohle není tak snadná cesta, ale na druhou stranu nemá strop. Ovšem POZOR! jestli začnete spolu se svými příjmy zvyšovat své výdaje, tak se dostanete do smyčky, ze které se nemusíte dostat.

Část ve které málo kdo uspěje

Je to část snižování výdajů. V té se dostanete do situace, kdy musíte jít se svými standarty dolu a to se nikomu moc nechce. Z prohřáté postele se nikomu nechce pod stan, kde je na nule.

Místo toho můžete udělat…

Myslím, že většina lidí své výdaje snížit nedokáže. To co můžete udělat, je zkontrolovat zda vaše výdaje jsou opodstatněné. Například platit si členství ve fitku za 1.000 Kč když tam jdete stěží 2x do měsíce je ehmm… skutečné vyhazování peněz. Pojištění na smrt, když nemáte rodinu, žijete sami a peníze by stejně nikdo nedostal je na tom dost podobně.

Některé výdaje můžete snížit, třeba tím, že si domluvíte lepší podmínky nebo přejdete k jinému poskytovateli.

Svou úroveň se však moc snižovat nesnažte, předejdete zklamání.

Stejně to má, ale

Ale, když ty peníze budete mít na účtu tak si najdou svoje uplatnění. Musíte zůstat se svými výdaji stabilní a nezvyšovat je, jen proto, že jste teď ušetřili.

Jestli své výdaje snížíte, tak si to co jste ušetřili každý měsíc posílejte na zvláštní účet. Ideálně když z toho uděláte trvalou platbu.

Až budou větší příjmy

Způsobů jak své příjmy zvýšit je více, nic méně většině lidem, kteří pracují, sem tam nějaké peníze navíc přijdou a někdy přijde i zvýšení platu. Takové peníze navíc se často ztratí ještě dříve než přijdou.

Znám lidi, kteří s odměnami počítají a taky je utratí, dříve než přijdou na účet. Velká smůla je, když se rozhodnutí zaměstnavatele změní a odměny nepřijdou. Upss…

Nic méně i tyto peníze byste si měli poslat na zvláštní účet a pokud jde o zvýšení platu, tak částku o kterou se příjmy zvýší přidat do trvalé platby.

 

Myslím, že tím jsem vyčerpal váš čas a tak budu pokračovat v nějaké dalším článku.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.