Jaké riziko podstupujete a pro jaký zisk?

Při každé investici byste měli vědět jaké je riziko a jaký je váš potenciální zisk. Skuteční investoři hledají investice, kde je poměr mezi rizikem a ziskem nevyrovnaný. Čím větší nevyrovnanost tím lépe.

Nejlepší investoři vyhledávají investice, kde můžou získat 5x více než kolik lze ztratit. Takže například při investování 100 Kč můžou získat 500 Kč a ztratit jen těch 100 Kč. Nejen že je to velmi výhodné, ale také vám to umožňuje dělat chyby, které vás neohrožují. Stačí když vyjde jen jedna z pěti investic a jste stále na nule.

Takový nebo i větší poměr je v ruletě. Ovšem ne pro sázející, ale pro kasíno. Jak je vidět tak každá investice je pro někoho výhodná. My jen musíme hledat ty, které jsou výhodné pro nás.

Čím větší je rozdíl mezi ziskem a možnou ztrátou, tím lépe pro vás.

Co když to nevyjde

Další důležitou otázkou je jak vás ovlivní to, až ta investice nevyjde. Jak vás ovlivní to, že o všechny peníze v té investici přijdete? Bude to pro vás znamenat, že se z toho budete vzpamatovávat 5 let nebo to pro vás budou dvou měsíční úspory? Ať je to cokoliv měli byste to vědět a zařadit to do svého rozhodování.

Možná potom zjistíte, že ta investice pro vás není a raději začnete hledat něco jiného. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit a jejichž ztráta vás ohrozí.

Co když to vyjde

Na druhé straně je zisk a to jak vás ovlivní, když ta investice vyjde jak nejlépe může? Co se potom stane? Posune vás to významně dopředu? Pokud ne, má cenu se tou investicí vůbec zabývat a trávit na ní čas? Možná ne, možná jo.

Jde tu hlavně o potenciální zisk investice. Když investujeme a náš možný zisk je ve výši našeho týdenního výdělku tak ta investice může být zajímavá, ale nemá na nás žádný vliv. Vzhledem k tomu, že na jejím realizování strávíme nějaký čas tak je klidně možné, že zisk vlastně pokryl náklady na náš čas.

Samozřejmě vám ta investice může přinést něco jiného než jsou jen peníze a připravit vám půdu pro další investice. Zkušenosti jsou k nezaplacení a tak jestli ji něco chcete vyzkoušet a osahat tak i malý finanční zisk může být zajímavý. Nebo vám to může pomoci zjistit více o lidech s kterými do takové investice jdete a vybudovat vztah na základě kterého se vám otevřou nové možnosti.

Rozhodujte se chytře a dělejte investice, které jsou výhodné pro vás. S kapitálem, který můžete ztratit a pro zisk, který bude mít vliv na vás a váš život.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

Jedna myšlenka na “Jaké riziko podstupujete a pro jaký zisk?”

  1. Kubo, podle mě jeden z NEJ článku na Tvém bloku! 👍

Komentáře nejsou povoleny.