Jako ve hře, úroveň za úrovní

Kdo jste někdy hrál nějakou hru ať už na počítači, mobilu, PS2 nebo jste skákali u Xboxu víte, že na další úroveň se dostanete až po překonání té předchozí, která je jednodušší. Život je v tom podobný, také musíte nejprve překonat nižší stupně a potom teprve můžete jít na vyšší. Pokud se právě teď snažíte přeskočit několik úrovní tak se zastavte a čtěte.

Úskalí přeskakování úrovní

Největším úskalím je to, že pokud nejste na vyšší úroveň připraveni, tak si na ní zákonitě nabijete pusu. To znamená, že na dané úrovni moc dlouho nezůstanete. Příkladem jsou výherci v loterii. Už jste slyšeli o nějakém výherci v loterii, který by si založil úspěšnou firmu nebo je chytře investoval a užíval si život v přepychu?

Já ne. Možná to pro média není dost zajímavé, ale na některých stránkách by se to objevit mohlo.

Místo toho se dočtete, jak velké množství peněz tyto lidi semlelo a po pár letech jsou na tom stejně (někteří ještě hůře) jako před výhrou.

To samé platí o lidech, kteří velké peníze zdědili. U těch je však úspěšnost mnohem větší, protože to na ně nespadlo z čistého nebe, ale alespoň minimálně se s takovými penězi dostali do styku v průběhu let.

Chyby stojí méně

Nespornou výhodu, toho, když jdete krok po kroku, je to, že na nižších úrovních nejsou vaše chyby tak velké jako na vyšších úrovních. Samozřejmě můžou být fatální, ale riziko je menší.

Třeba když si půjčíte nějakou sumu peněz, dejme tomu 50.000 Kč na podnikání. Může se stát, že vám podnikání nevyjde (celkem pravděpodobné) a půjčené peníze musíte splatit nějak jinak. Splatit 50.000 Kč není zas takový problém i pomocí špatně placeného zaměstnání. Možná to bude trvat rok nebo dva, ale asi to dokážete zaplatit.

Ovšem půjčení si 5.000.000 Kč na podnikání už je celkem hodně rizikové. Takové peníze ze zaměstnání budete splácet dost dlouho a hodně vás to omezí. Taková chyba vás může stát nejen peníze.

Hledači zkratek

Někdo jím je, někdo jím byl a někdo si to nikdy neuvědomí.

Hledačky a hledače zkratek poznáte tak, že přebíhají sem a tam a hledají, zkoušejí a nevydrží.

Nikdy nemáte jistotu jestli daná cesta vede k vašemu cíli. Nebo jinak. Všechny cesty vedou k vašemu cíli. Jen to nezjistíte dokud jí celou neprojdete.

Takže přebíhání a zkoušení chvílí toho a chvíli toho, je jen ztráta času. Ovšem pozor i tohle přebíhání má svůj mysl a je částečně součástí cesty. Učíme se tím a zjišťujeme, co pro nás je zajímavé a čemu se věnovat nechceme.

Ale nehledejte v tom zkratku.

Do každé úrovně musíte dorůst

No vážně musíte. Každá úroveň má svá specifika, svá úskalí, nebezpečí a pravidla hry. Tak třeba lidé co mají peníze na spořícím účtu a mají úrok 0,75% a jsou spokojení, prostě ještě nedorostli do úrovně, kdy by mohli mít 5, 10, 15% a tak se k takovým možnostem ani nedostanou.

Lidé co mají ze svých peněz zisk 10, 15% zase musí dorůst do toho aby mohli mít 30 nebo 40%, a tak dále a tak dále.

Postupujte vytrvale vpřed

Jestli chcete život posunout tak se zaměřte na malé kroky, které vás dovedou k vašemu cíli. Platí to v zaměstnání, podnikání, sportu i v dalších oblastech.

Chcete se stát marketingovým ředitelem? OK, bezva cíl, ale postupujte krok po kroku. Zvláště pokud mezi vámi a marketingovým ředitelem je více než jeden člověk.

Chcete se dostat na mistrovství světa? Super a co takhle nejdřív vyhrát místní soutěž, potom mistrovství ČR a pak jít výš?

Tohle nám všem dává smysl, ale v penězích by spousta z nás chtěla rychle skočit rovnou na ty obrovské peníze s kterými nevíme co bychom si počali.

Aplikujte úplně to samé. Jak můžu vydělat o 1.000 Kč více než minulý měsíc? Jak můžu vydělat 2x tolik do loňský rok? Jděte nahoru postupně.

 

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *