Kanada 1. rok – Working Holiday

Březen 2016 – Praha

Chtěl bych v pár odstavcích shrnout, co jsem první rok v Kanadě zažil a co mi to dalo. Upřímně toho moc nebylo, protože na cestování a utrácení moc nejsem, ale i tak jsem Kanadu zažil. Nebo spíš Toronto.

Měl jsem asi jeden z nejhladších příjezdů a startů v historii Working Holiday. Nicméně se o to zaplacení Student Agency vůbec nepřičinilo. Původně jsem měl mít nějakou asistenci po příjezdu do Toronta, ale nakonec jsem odjížděl až téměř po roce, co jsem dostal víza, a oni mezi tím pobočku v Torontu zrušili. Takže jediné, co jsem měl, bylo telefonní číslo do Vancouveru, a to mi tedy v Torontu bylo celkem k ničemu.

Zaplacenou jsem měl jednu noc v hostelu a přístup na hot job list. Ten byl asi tak horkej jako počasí na severním pólu. Mě se to tedy vůbec nevyplatilo a vlastně jsem akorát vyhodil 12.000 Kč. Nebo takhle za ty peníze jsem dostal informace o tom, co budu muset vyplnit při registraci do programu a kdy se přihlašování otevře. Vše jde zjistit na internetu nebo v FB skupinách zdarma.

Práci rozhodně najdete na webech zdarma: https://ca.indeed.com , https://www.jobbank.gc.ca/home

Já jsem našel práci hned druhý den na jobbank.gc.ca na golfovém hřišti. Dva dny na to jsem šel na pohovor a dostal jsem práci.

S ubytováním jsem to měl ještě jednoduší, ale nemám žádnou radu, protože jsem ho našel díky známým. Můžete zkusit FB skupinu. Jinak to budete mít obtížné, většinou pronajímatelé vyžadují credit check, který nemáte nebo zaplatit několik nájmů dopředu. Minimálně první a poslední.

Osobně na bydlení doporučuji oblast Etobicoke nebo Mississagua.

Co mě překvapilo je cena hromadné dopravy, to je tedy naprosto neuvěřitelné. Za měsíční pas zaplatíte $146, to je v Praze téměř za celý rok. Kvalita je řekl bych horší, ale zase je ten systém celkem jednoduchý. Mimo centrum jezdí autobusy na sever a na jih o metra, v centru potom tramvaje a to i ze západu na jih. Nemusíte si tam moc pamatovat linky, stačí směry.

Pro dopravu jsem využíval hlavně elektrický skůtr. Koupil jsem použitý za $600 a jednou jsem musel kupovat nové baterie za $400, ve skutečnosti jsem zaplatil asi jen $100, ale i tak by se to vyplatilo. Jezdil jsem na něm do práce i na nákupy a do posilovny. Za pár měsíců jsem měl peníze zpět. Samozřejmě můžete jezdit na kole nebo pokud pracujete a bydlíte v centru tak můžete většinu času chodit pěšky.

Nejprve mi to centrum přišlo takové velké, ale postupně jak jsem ho celé prošel, uvědomil jsem si, jak je vlastně malé. Budovy tam velké jsou, ale jinak to zas až tak velké není.

Na konci prázdnin jsem byl na Niagarských vodopádech, které naopak jsou ohromné. Ty rozhodně stojí za vidění. Nejvíce bych doporučil loď, která vás zaveze hodně blízko pod vodopády. Pokud uvažujete o jiných atrakcích, tak Behind the falls není nic až tak skvělého, na konci toho tunelu, který ústí za vodopádem vidíte prakticky jen bílou stěnu vody. Ještě tam můžete vyjít ven pod vodopády, což je dobré, ale vyjde to skoro nastejno jako loď.

Další atrakce na výhodném pasu je Furry nebo jak se to jmenuje. To je spíš tak pro děti a nijak moc jsem si to neužil, takže bez toho bych se taky obešel. Nakonec je White water walk. To je celkem pěkné, je to níže po proudu a jste celkem blízko řeky. Je to hezká procházka při které se dozvíte něco zajímavého.

Zpět do města. To co vás nejvíce překvapí, nebo alespoň mě překvapilo je množství zvířat všude okolo. Samozřejmě centrum města je relativně prázdné, ale jakmile začnete mít domy a zahrady, tak se začnete setkávat se zvířaty.

Nejčastěji se tu setkáte s velkým množstvím veverek, potom mývalové, kojoti, kanadské husy, jestřáby, srnky, skunkové, bobři, želvy (želvy byly na golfovém hřišti). Mývalové a kojoti moc plaší nejsou, ale neviděl jsem, že by si dovolili na člověka, takže se jich podle mě nemusíte bát, nic méně jsou to divoká zvířata, takže obezřetnost je na místě. Hlavně se skunky nechcete moc vysírat.

V září jsem také začal chodit do posilovny. Nejlevnější je Fit4less za $11 měsíčně. Nemá pobočky úplně všude, je hlavně na okrajích.

Přibližně v tu samou dobu jsem se v práci domluvil, že tam zůstanu přes zimu, práce na golfovém hřišti je hlavně sezonní, a v lednu mi pomůžou získat Young Professional víza.

To se podařilo a získal jsem pracovní víza na další rok.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *