Moje první akcie

Je to již čtyři roky co jsem koupil své první akcie a myslel jsem si jak dobrou investici jsem neudělal. Jak je to ve skutečnosti?

Mnoho „finančních“ poradců vám řekne že do akcií musíte investovat dlouhodobě a minimální investiční horizont je pět let. Já mám akcie čtyři roky a trochu si myslím že je to blbost. Proč to se dozvíte dále.

Nakoupil jsem 50 ks akcií ČEZ a 250 ks akcií FORTUNA.

Oba tituly mají zajímavou dividendovou politiku a tak jsem věděl, že i kdyby to měl trvat pět nebo deset let než akcie prodám tak po tu dobu budu dostávat dividendy. Další výhodou je, že když cena klesne tak dividendy snižují tuto ztrátu.

ČEZ

si na začátku období vedl velmi dobře a rostl, což bylo způsobeno havárií jaderné elektrárny v Japonsku kvůli zemětřesení a vlně tsunami. To mělo za následek, že Německé jaderné elektrárny omezovali svůj provoz a docházelo k jejich kontrolám.

Cena elektřiny tím stoupla a tím stoupla i cena ČEZu. Pak bublina praskla a někdy od 7.6.2011 cena ČEZu už jen klesala.

Měl jsem samozřejmě dost času z pozice vystoupit a nechat je pěkný zisk, ale já jsem tuto provázanost netušil a už vůbec jsem netušil, že cena bude klesat tak hodně a tak dlouho. Trvalo to do 4.9.2013. Ano přes dva roky cena akcií klesala.

V průběhu poklesu jsem akcie dokoupil čím jsem snížil celkovou cenu, ale i tak jsem měl mohl ještě čekat a koupit za lepší cenu.

První nákup jsem realizoval za cenu 826 Kč/akcii na začátku roku 2011
Nejvyšší cena po havárii byla přibližně 945 Kč/akcii

Možný zisk 119 Kč/akcii tedy 5.950 Kč na mých 50 akcií.

Další nákup za cenu 748 Kč/akcii jsem uskutečnil na konci roku 2011 a ještě rok a půl měla cena klesat.

Nejnižší cena byla 4.9.2013 a to 429 Kč/akcii to znamená, že moje akcie v tu chvíli ztráceli -35.800 Kč.
Celková nákupní cena akcií byla 78.700 Kč.

Ano vidíte správně ztráta dosahovala -45%.

Tak takové mohou být akcie. Místo zisku 14%, který jsem mohl mít mám ztrátu přibližně 40% a čekám a čekám.

FORTUNA

na tom je po celou dobu mnohem lépe. Nakupoval jsem za cenu 103,10 Kč/akcii. a v současné chvíli se pohybují na ceně 121 Kč/akcii. I Fortuna však měla velký pokles a obchodovala se za cenu 82,50 Kč/akcii.

Ten jsem však přečkal a za několik měsíců začala cena raketově stoupat až na cenu 117 Kč/akcii. Důvodem byla mimořádně velká dividenda, která byla dvojnásobná oproti běžným rokům a dostala se tak přes 10% při ceně akcii okolo 100 Kč.

Po raketovém růstu následoval pád do propasti. Která měla cenu 89 Kč/akcii. Poté opět začala růst až překonala hranici 117 Kč/akcii a rostla dále. Někdy okolo data 6.11.2013 je vidět velký skok a přibližně v tu dobu začala ČNB svou intervenci vůči kurzu koruny.

Vzhledem k tomu, že majetek společnosti je v Eurech mělo to určitě na vývoj ceny určitý vliv.

Od 1Q 2014 se cena pohybuje lehce dolů.

Na konci roku jsem realizoval nákup za cenu 121,50 Kč/akcii. Moc se mi do toho nechtělo, ale protože má intervence trvat dalších pár let tak tento akt na vývoj ceny nebude mít žádný negativní vliv. Cílem je po získání dividend odprodat všechny akcie Fortuny a zaměřit se na něco ne tolik riskantního.

Závěr

Investovat dlouhodobě vám tedy může být úplně k ničemu pokud si vyberete titul, který je špatný a naopak pokud si vyberete dobrý titul tak zisk uvidíte poměrně brzy.

Akcie mohou být zrádné a ve většině případů to tak nejspíš je. Málo kdo dokáže prověřit společnost tak aby zjistil jaká je její cena a jak velká je šance na její růst. Akcie se rozhodně vyplatí kupovat když je krize a ceny pod panikou padají dolů jak shnilé hrušky jak jsme mohli vidět v roce 2008 a 09, ale pokud není nějaká mezinárodní krize a trh se vyvíjí a zvláště ten český spíš doprava a lehce dolu než někam nahoru tak je velmi riskantní investovat jako malý investor. Když koukám na zahraniční trhy jako je Německo a USA tak ty rostou, ale Český? Škoda mluvit.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

5 komentářů u „Moje první akcie“

 1. Jakube ja tam vidim prvni zasadni a problem a to je duvod nakupu. Kupovat akcie proto, abych vydelal…nic nema smysl delat jen proto, abych vydelal.
  Ty dividendove tituly jsi kupoval na dividendu nebo na to, aby stoupla jejich trzni hodnota a prodal jsi to se ziskem? Pokud na dividendu, tak Te ma stale zajimat rocni vynos dividenda/porizovaci cena a nemusi zajimat cena na aktualnim trhu.

  Pokud jsi je kupoval s cilem prodeje pri navyseni trzni hodnoty, tak jak sis mohl dovolit jit na pokles 40%? Jakou jsi v tu chvili mel exit strategii a stop loss? Asi odpovim za Tebe – zadny.

  Zaver – kdyz clovek neco dela, musi vedet hlavne duvod, proc to dela. No a kdyz nejsem v danem oboru kovany, je dobre hledat rady u tech, kteri jsou v oboru doma.

  1. Ano pravda je, že jsem žádnou exit strategii neměl. Investice byla zvolena na roční výnos a ne na navýšení ceny. I tak ale člověk nerad vidí, když cena klesá. 🙂

   Jaký bude další vývoj přesně nevím. Dividendy jsou pěkné a zatím lepší uplatnění pro ty peníze nemám. Ovšem mít peníze na účtu je taková jakoby „jistota“.

 2. Ja Cez taky drzel, ale uz jsem prodal. Myslim, ze jsme ted svedci zasadnich fundamentalnich zmen v oblasti energetiky a CEZ uz nikdy nebude jaky byval. Fortuna taky neni muj salek caje. Nemaji skoro zadnou konkurencni vyhodu a zisk je spise zavisly na faktorech mimo jejich moznost ovlivneni. Ale co clovek, to nazor…:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *