Must-read: Bohatý táta, chudý táta

Kniha Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosakiho má sílu změnit váš Mindset nebo ho, alespoň trochu nahlodat. Je to tak trochu životopis a tak trochu úvod do finanční gramotnosti. Když ji porovnám z pohledu životopisu s jinými životopisy které jsem četl, tedy Tedem Turnerem a Warrenem Buffetem tak Robert Kiyosaki se zdá jako obyčejný kluk, který zažil rozdílnost výchovy chudých a bohatých. Warren Buffet měl otce, který měl investiční společnost a později byl kongresmanem a také jeho dědeček podnikal a měl svůj obchod. Ted Turner zdědil firmu po otci ve které od dětství o prázdninách pracoval.

Zatím co Robert pochází z rodiny kde jeho otec byl učitelem a jeho dědeček měl obchod o který přišel při krizi. Tím mi jeho příběh přijde ještě zajímavější a mnohem bližší pro velkou část lidí.

Jak tedy mohl zažít rozdílnost výchovy bohatých a chudých lidí? Otec jeho nejlepšího kamaráda byl totiž z té opačné strany a často syna i Roberta učil věci o podnikání.

Robert také zažil velmi tvrdý pád, kdy dlužil několik milionů dolarů. V té době spal v autě a po známých. I přes to se z dluhů, které byli špatné (rozdíl mezi dobrým dluhem a špatným se v knize dozvíte) a vybudoval si pasivní příjem z nemovitostí a businessů které koupil.

Jak jsem zmínil na začátku, kniha obsahuje střípky z Robertova života a to hlavní co chce pomocí této knihy předat je důležitost finančního vzdělání. Ovšem toho pravého finančního vzdělání takže nehledejte rady tipu investujte dlouhodobě a diverzifikujte portfolio. Dozvíte se, co je hospodářská výsledovka a finanční rozvaha. Co jsou aktiva a co pasiva a mnoho dalších věcí, které i když možná víte stojí za to si zopakovat.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *