Must-read: Sněhová koule – Warren Buffett a škola života

Tuhle knihu jsem louskal v zimě několik týdnů. Není se čemu divit když má před 900 stran. Nejhorší na ní byli všechny ty jména, v tom aby se čert vyznal. Nehledě na to jsem se dozvěděl mnoho zajímavých informací o Buffettovi a jeho myšlení.

Chci vám předat část věcí, které jsem se v knize dozvěděl a taky vás trochu navnadit k jejímu přečtení.

1. pravidlo investování: Nikdy neztrácejte peníze.
2. pravidlo investování: Držte se pravidla číslo jedna.

Může vám to přijít vtipné a jasné. Nic méně spousta lidí nemá určeno při jaké ceně to pro ně nemá smysl a akcie prodají. Potom se jednou za čas stane, že cena klesne o 30% a tak čekají a doufají, až se trh vrátí tam co byl.

Jednoduše se snažte být vystrašení, když jsou ostatní chamtiví a buďte chamtiví pouze pokud jsou ostatní vystrašení.

Tato poznámka, kterou naleznete i v různých citátech se vztahuje ke kupování čehokoliv, hlavně akcií. Říká nám jednoduše to, že máme nakupovat, když se ostatní bojí a prodávají. Viz. rok 2008 a 2011. A máme se být opatrní, když jsou všichni příliš optimističtí a věří, že se když se trh vyvíjí skvěle tak to bude trvat věčně.

Jak Warren Buffett zbohatl?

Jednoduše kupoval levně a neprodával. Ano tak jednoduché to je. Jeho nakupovat levně však znamená, nakupovat společnosti, které mají větší hodnotu majetku na jednu akcii, než kolik tato akcie stojí. Pokud takovou společnost našel snažil se koupit co nejvíce akcií.

To má jedno úskalí. Potřebujete totiž peníze. Z toho důvodu začal vyhledávat stroje na hotovost. Jeden takový našel ve společnosti Geico. Geico je pojišťovna a ta dostane peníze dříve, než je musí zaplatit. Warren tak získal stroj na peníze, který mu generoval hotovost, kterou mohl investovat do společností.

Druhý důvod proč dosáhl tak ohromného bohatství je, že společnosti, které koupí neprodává. Jen ve vyjímečných situacích. Většinu však vlastní od začátku a když se kouknete na historii tak zjistíte, že vše má dnes větší hodnotu než na začátku. Ať vezmete začátek kdekoliv.

Warren Buffet je rozhodně vyjímečný ve svém zápalu pro hromadění peněz a firem. Ovšem i on je jen člověk a tak dělá chyby. Například při koupi podílu ve společnosti Salomon Brothers.

Podle Warrena jsou jeho největší chybou investice, které neudělal. Nejčastěji z toho důvodu, že daným firmám nerozumí. Například neinvestoval do Microsoftu, protože nerozumí počítačům. To je i poslední rada, kterou z knihy zmíním. Investujte jen do oborů a firem, kterým rozumíte.

V knize samozřejmě najdete i další informace z kterých můžete čerpat pro své investice i podnikání, takže si ji s chutí přečtěte. A hlavně nezapomeňte na první pravidlo.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.