Největší zabiják našeho potenciálu

Je to asi týden co jsem se bavil s mým kamarádem o tom kde pracuje, jací jsou tam lidé a že by chtěl dělat něco jiného. Něco co by ho bavilo. Nevěděl co si má vybrat a mě to připomnělo mojí vlastní situaci asi tak před rokem. V článku změna práce nebo změna postoje jsem psal jak jsem tu situaci vyřešil já.

Přemýšlel jsem o tom co mě do této situace přivedlo a možná přivádí spoustu dalších lidí. Jednoznačně je to největší zabiják našeho potenciálu. Způsobuje to, že máme pochybnosti a snažíme se zjistit co vlastně chceme.

Tím zabijákem je možnost volby čehokoliv. Například při prodeji zboží nebo služeb je známé, že čím více možností zákazník má, tím menší je možnost, že nakoupí.

Je to způsobeno tím, že člověk se musí déle rozhodovat, protože musí zvážit všechny možnosti a za druhé vzrůstá riziko, že si vybere špatně. Narůstá tedy obava, aby neudělal chybu a tak se může stát, že raději neudělá nic.

Můžete to pozorovat sami na sobě. Až budete v restauraci a budete vybírat z 20ti stránkového menu, vzpomeňte si na tento článek a zamyslete se nad tím, jak se vám vybírá. Je to jednoduché nebo složité? Bylo by pro vás jednodušší, kdyby měl lístek jednu stranu s pěti jídly?

Teď to použijme u výběru toho, co chceme dělat. U toho je to často ještě horší, zvlášť, když zjistíte, že můžete dělat téměř cokoliv, pokud se tomu budete dostatečně věnovat.

Tak a jsme chyceni do pasti. Většina lidí v tuhle chvíli zmrzne a raději nic nedělá. Jediné co dělají, je že lamentují nad svou situací, ale protože mají mnoho možností co udělat, tak nedělají nic. Je tam velká šance, že by udělali chybu a my chyby dělat nemůžeme.

Cesta ven

To co musíte změnit je otázka, kterou si klademe při rozhodování.

Původní otázka může znít: Co si mám vybrat? Co mám udělat? Kdybych mohl dělat cokoliv co by to bylo?

Užitečnější je otázka, která vám nedovolí vychrlit hromadu hovadin, které možná ani nedávají smysl.

Lepší otázka je: Kdybych mohl dělat jen jednu věc na světě, co by to mělo být?

Pochybnosti nezmizí lepší otázkou, ale vašim rozhodnutím, že to a to budete dělat. A tím, že si za svým rozhodnutím budete stát.

Pro usnadnění si napište seznam všech věcí, které můžete dělat, prostě všechny povolání, profese a obory, kterým se můžete věnovat. A až budete mít ten dloooouhatánský seznam, tak začněte ty položky brát po dvou a vždy se zeptejte: Kdybych si mohl vybrat jen jednu z těchto dvou věcí, činností, která by to byla?

Proces opakujte zas a znovu, dokud vám nezbyde jedna jediná věc. Vybírejte rychle, impulzivně. Tím dáte prostor vašemu podvědomí a hlavně své rozhodnutí hned potom neměňte a nepochybujte o tom. Nechte to být a jděte dál.

Zabijte zabijáka

Největším zabijákem našeho potenciálu je možnost vybrat si z mnoha možností. Podívejte se na sebe a na to jak se vám rozhoduje, pokud máte například 10 možností a jak se vám rozhoduje, když jsou možnosti dvě.

Dostanete se přes to tak, že si napíšete seznam možností, které máte a začnete se rozhodovat vždy jen mezi dvěma. Takhle projdete celý seznam, čímž počet možností snížíte na polovinu a celý proces poté opakujete znovu a znovu dokud nezbyde jedna možnost.

 

Znáte někoho, komu článek pomůže? Tak ho sdílejte se svými přáteli.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *