Nový vtip – OSVČ plaťte si více na sociální

Už jste četli ten vtip, co posílá Ministerstvo práce a sociálních věcí? Nese se asi v takovémto duchu: OSVČ plaťte si na sociální více, jinak nebudete mít skoro žádný důchod. HaHaHa. Já to spíš jako radu pro podnikatele vnímám jako volání o pomoc. Prosím, pošlete nám nějaké peníze, my je vážně moc potřebujeme. Nicméně má dopis pravdu. Pokud se na důchod nezabezpečím a nebudu s dobou, kdy nebudu aktivní, počítat, tak nedopadnu dobře. Otázka zní: Proč by doporučení paní ministryně mělo být dobré?

Z dopisu jsem byl celkem vedle. Mám se za člověka, který se v těch různých číslech dokáže celkem rychle zorientovat, ale tady mi chyběla nějaká legenda. Vůbec jsem netušil, co některé věci znamenají a jaký mají vliv na výši záloh, které platím.

Po pár hodinách počítání jsem dospěl k závěru, že když bude člověk odvádět minimální zálohy (1972 Kč), tak po 40 letech by mohl mít důchod 5768 Kč. Všechny ty propočty počítají s tím, že se budou zvedat zálohy a i minimální mzdy a tak dále, takže v dnešních penězích by člověk měl dostat něco takového.

Větší problém jsem měl s pochopením termínu minimální vyměřovací základ a 4 násobek minimálního vym. základu. No není to čtyřnásobek částky 1972 Kč, ale částky, ze které se počítají zálohy (snad je to tak :-D, případně mě někdo opraví). Čtyřnásobek minimálního vyměřovacího základu by měl být roven průměrné mzdě, tedy asi 27 000 Kč.

Při takovém základu budu mít důchod asi 11 751 Kč a zálohy se mi zvýší na 3 893 Kč.

Takže bych si měl platit o 2 tisíce více (dvojnásobek toho co teď platím), abych měl alespoň nějaký důchod.

Počítejme s tím, že to všechno bude pravda. Nezavede se nějaká jednotná výše důchodu, nezkolabuje systém, nebude válka, neobsadí nás mimozemšťani (Alzu nepočítám), ani se nepřetíží nějaká atomová elektrárna v Evropě a Slunce bude dále vycházet na východě a zapadat na západě.

Při takové krásné budoucnosti to bude znamenat, že do systému za 45 let pošlu něco málo přes milion korun navíc.

Kdybych si stejnou částku odkládal stranou, udržel zhodnocení na úrovni inflace a každý měsíc bych si k důchodu přidal tolik, co mi bude přidávat stát, tak mi to vydrží na 13 let života. No tak to není nic moc. Na druhou stranu máte ty peníze vy a když umřete dříve nebo nedejbože, dříve než se dožijete důchodu, tak tyto peníze můžou vaše děti zdědit. Důchod se u nás bohužel nedědí, sakra!

První důvod, proč si peníze dávat stranou a ne státu je ten, že jsou ty peníze (alespoň částečně) vaše a můžete si s nimi dělat, co chcete.

Jenže my ty peníze můžeme zhodnocovat a díky tomu na tom vydělat. Můžete namítnout, že nevíte, jaká bude situace, a jestli se ty peníze zhodnotí nebo půjde tento systém do kopru a nic vám nezbude. No jo, ale domluvili jsme se na tom, že se civilizace nezhroutí, a když se nezhroutí, tak bude nejspíš růst, jinam to nejde.

Mimochodem, kdyby se to zhroutilo, tak je jedno, jestli jsou u státu nebo v akciích.

Zhodnocení 5% ročně nám trochu zamíchá s kartami. Při odkládání těch 2000 Kč budete mít naspořeno asi 3 780 000 Kč. Asi 3,5x více než kdybyste výnos neměli. Z toho když si navýšíte důchod o 5983 Kč (stejná částka o kterou by nám ji navýšil stát) tak vám peníze vydrží nekonečně dlouho :-D. Zábava co? Počítal jsem, že ten výnos 5% budete mít i potom, co odejdete do důchodu. Bez dalšího zhodnocování by to bylo jen 52 let.

Platí tu to stejné, jako když nebudete mít zhodnocení, ale budete si je odkládat někam jinam. Peníze můžou zdědit vaše děti, vnoučata, charitativní organizace, kdokoliv komu je odkážete.

Co takhle zhodnocení 10% ročně? Tak teď pozor! V tomto případě můžete do důchodu odejít za 28 let a ani nebudete muset snižovat své standardy 😉

Kolik byste měli naspořeno za 45 let vám radši říkat nebudu. Mohlo by vás to složit.

Druhým důvodem, proč si spořit podle svého a ne podle státu, je to, že můžete své peníze zhodnotit a mít z nich větší užitek, jak vy, tak vaši potomci.

Kdy s takovým spořením začít? Týden má sedm dnů a ani jeden z jich se nejmenuje zítra. Ideální je tedy začít hned.

Přeji pěknou penzi a držím palce všem, co využijí nabídky státu, ať vám to dopadne.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.