Přesun bohatství od vás nebo k vám

Před pár dny jsem narazil na zajímavý graf, který krásně vyjadřuje to proč bohatí bohatnou a chudí a střední třída chudnou. Podle mě téměř vše co má reklamu je špatné a tohle to jen potvrzuje.

Vánoce jsou za dveřmi. Sníh jsme sice letos viděli jen na obrázcích, ale to neznamená, že tu nejsou. Je tedy ideální čas rozhodnout se kam se zařadíme a jestli peníze budou dělat bohatší nás nebo někoho jiného.

Kromě grafu, ke kterému se dostaneme, jsem také zahlédl titulek v Metru hlásající „Vánoce na dluh, nová česká tradice“. Myslím, že to není jen česká tradice, nic méně je to ten moment, kdy děláme ostatní bohatší na úkor nás a našich dětí.

Půjčky a úroky jsou jednou z věcí, které dělají někoho bohatšího a někoho jiného chudšího. Půjčky jsou také věc, kterou do nás banky a jiné instituce cpou horem dolem. Skoro to vypadá, že není nic lepšího než půjčka s nízkým úrokem. Vždyť si tak můžete užívat teď a platit později. Koho zajímá zítřek? Důležité je, že se teď mám dobře.

To je jeden z taháků reklam a myšlenkových procesů lidí, kteří si půjčují a půjčují.

Kde chcete být?

Nejbohatší lidé a organizace vlastní většinu aktiv, z nichž plynou úroky. Dostávají nepřetržitou rentu od všech, kteří si potřebují půjčit, aby obdrželi potřebný směnný prostředek. Nejlepší studie o transferu bohatství prostřednictvím úroků mezi jednotlivými sociálními skupinami byla provedena v Německu v roce 1982, kdy úroková míra představovala 5,5%. Všichni Němci byly začleněni do deseti příjmových kategorií po 2,5 milionu domácností. Během jednoho roku transfery mezi těmito deseti skupinami zahrnovaly 270 miliard DM v platbách přijatých a vyplacených úroků.
Zdroj: THE FUTURE OF MONEY – Bernard A. Lietaer

transfer-uroku

Jak vidíte na grafu, tak 80% lidí platilo 20% lidí peníze a ti se tak stávali bohatší a bohatší. Přitom stačí malá změna a můžete se ze skupiny 1-8 posunout do skupiny 9.

Je to spravedlivé

Možná si teď říkáte „Cožééé, jak to jako může být spravedlivé?“. Spravedlivé je to proto, že těch 80% si nemůže odpustit výhody jednoduše získaných peněz a těch zbylých 20% udělali někde v životě něco jinak a teď z toho mají dlouhotrvající užitek.

Nebylo to zadarmo. Nejspíš si nekoupili nejnovější hračky od Apple ani nový model toho samého auta i když to „staré“ měli jen rok. Díky tomu se dopracovali k tomu, že nyní mají peníze z úroků.

Také vás nikdo nenutí k tomu abyste si brali půjčky. Skutečně NIKDO. Můžete se sami rozhodnou a dokonce ji i odmítnout.

Já jsem v deváté skupině, více peněz dostanu na úrocích než kolik na úrocích zaplatím a i vy tam můžete být. Stačí nemít špatné dluhy a nechat peníze pracovat pro vás.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.