Stanovte si pravidla, jinak vám je stanoví někdo jiný

Není nic horšího, než když se pořádně nedomluvíte a myslíte si, že si obě strany myslí to samé. Obě strany si možná myslí to samé na začátku, ale později se to může změnit a pokud jste se jasně nedomluvili, tak buď budete dělat to co chce druhá strana nebo skončíte. Dříve nebo později se do podobné situace dostanete znovu.

Mě se to stává pořád, teda stávalo. Teď to zarazím, protože mě to ničí.

Zajímavé je, že se mi to stávalo i při hře Cashflow 101 a stejně mi nedocházelo, že se to děje v jiné rovině i ve skutečném životě. Kdybych se s tím nesetkal při hře, tak bych paralelu ve svém životě nikdy nenašel a dál bych se domlouval s lidmi nejasně.

To mě přivádí k mojí oblíbené definici šílenství:

Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.

Jak je to u mě

Můj osobní případ je, že jak někteří vědí, dělám na online projektech a zajišťuji webové stránky. Problém je, že spoustu věcí dělám na poslední chvíli. Ideálně den před tím než to má být hotové.

A pokud to je takhle na těsno tak to není proto, že se mi to tu 14 dní válí a já potom nestíhám. Důvod je nejčastěji ten, že podklady dostanu na poslední chvíli.

Někdo by to svaloval na klienty, ale pravda je taková, že je to moje chyba, protože jsem si nestanovil, jak dopředu to potřebuji nebo za jak dlouho po dodání podkladů to bude hotové.

Nakonec se vám sejdou dva takový klienti a nevíte co dělat dřív, protože vám to všichni dali na poslední chvíli. (nebo dali neúplné zadání s kterým jsem nevěděl co dělat a protože bylo spousta další práce, tak se na to nedostalo)

Bohužel tohle není poprvé. Vlastně se mi to opakuje zas a znovu. Přitom by stačilo tak málo. Domluvit si „OK práci pro vás udělám a bude to hotové za X dnů (týdnů) od dodání potřebných materiálů.“

Toť vše.

Já místo toho naposledy při otázce, kdy to potřebuji řekl: „Tak nejlepší nějak dřív, ale já jsem schopný to dělat i za běhu.“

Ajajaj. Žádejte a bude vám dáno. Tak se vesmír rozhodl, že mi toho dá požehnaně. „Tu máš zmrde! Chceš to dělat na poslední chvíli, jóóó? Tak se toho nažer“

Začněte tím

Začněte tím, že si napíšete co vám vadí, co vás štve. Bez uvědomění a napsání si toho co vám vadí se ke změně nedostanete.

Neomezujte se jen na práci. Tahle věc zasahuje do všech oblastí.

Potom co to máte napsané, musíte převzít zodpovědnost za to, že se to tak děje. V mém případě, je to vzít zodpovědnost za to, že jsem si to nedomluvil lépe. (Mohl bych to celý život svádět na ostatní, že je to jejich chyba a kdo ví co si, ale tudy cesta ke změně nevede)

Nejjednodušší způsob jak změnit svět je změnit sám sebe. Takže až přijmete zodpovědnost, vymyslete co můžete udělat pro to, abyste stejnou věc nedělali znovu a znovu a neočekávali jiný výsledek.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *