Ušetřete čas, studujte rychleji

Za posledních pár let se pro mě studium stalo téměř posedlostí. Sleduji trendy na internetu, v marketingu, správě financí i osobním rozvoji. Jestli jste si stejně jako já někdy koupili nějaký online kurz, tak víte, že videa jsou tam často dost dlouhá. Otázkou je co s tím?

Mám například kurz od Brendon Burchard a některá videa jsou i hodinu a půl dlouhá. Uff to je hodně času.

Některé jiné kurzy mají většinou tak 30 min. videa, někdy i k 60 minutám.

Jednou je málo

Prostudovat si kurz jednou, je ve většině případů málo. Jenže co s tím, člověku se nechce poslouchat to, co už slyšel a zná jen proto, aby si tam připomněl pár minut, které zapomněl aplikovat. Takové kurzy by člověk měl projít několikrát do roka. Samozřejmě pokud informace z nich nějak využívá.

Mám to stejně. Teď mám přístup do jednoho kurzu, který je moc pěkně udělaný, ale vím, že spoustu informací znám a tudíž pro mě nejsou tak zajímavé. Trávit půl hodiny posloucháním něčeho, co znám, dělám a slyšel jsem už několikrát, je pro mě neužitečně.

I tak vím, že se tam bude nacházet pár momentů, které budou zajímavé a poskytnou mi nový pohled na věc.

Zkraťte dobu poslechu

Od hodně lidí jsem slyšel, že poslouchají audio knihy 1,5x nebo 2x rychleji. Napadlo mě, jestli tohle jde udělat i u videí. Tím bych získal přehled, o čem video je a zároveň bych s ním netrávil celou věčnost.

Po chvilce hledání jsem zjistil, že YouTube má tuto možnost přímo ve svém přehrávači. Najdete ji v nastavení -> rychlost

youtube-speedup

Zrychlujeme ostatní videa

Bohužel ostatní přehrávače touto funkcí nedisponují. Tak jsem hledal dál a našel jsem jednoduché rozšíření do Chromu, které dokáže zrychlit všechna videa v HTML5 přehrávači.

Video Speed Controller

(doplněk pro Firefox https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/faster-video/)

Videa se potom dají ovládat pomocí kláves „S“ – zpomalení a „D“ – zrychlení. V levé horní části videa uvidíte malé okénko s číslem 1.0: to je rychlost 1.0x. Zrychluje se po 0,1 až dojdete k 2.0, tak se video bude přehrávat 2x rychleji.

Některá videa vám stejně nebudou fungovat. Tohle spolehlivě funguje na videa z Vimeo, YouTube a zkoušel jsem DVTV, kde to také funguje.

Ty, co nefungují, tak využívají Flash Player, který je potřeba vypnout. V Chromu stačí zadat místo adresy chrome://plugins/

flash-deactivate

A na této stránce musíte Flash Player deaktivovat. Potom stačí zavřít všechna okna v Chrome a znovu jej spustit.

Samozřejmě se to nevyhne některým problémům a nemusí vám potom fungovat třeba internetová rádia.

To je vše, hodně štěstí při studiu 😉

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

Jedna myšlenka na “Ušetřete čas, studujte rychleji”

  1. Diky za pripomenuti, to fakt vyuziju, zed uz si jen zvyknout to poslouchat 🙂

Komentáře nejsou povoleny.