Vytvořte si vlastní informační kanál – RSS

Pro někoho je informační kanál idnes.cz, facebook, google news, twitter a jiné weby na který se zobrazují nejrůznější novinky. Můj první informační kanál, který jsem si začal uzpůsobovat byl Facebook.

Jednoduše jsem začal sledovat a odebírat informace ze stránek a od lidí, kteří pro mě byli zajímaví. Celkem to fungovalo a moje zeď na FB se změnila od sdílených Debilních keců a koťátek (ty se tam ještě občas objeví takže je asi brzy odstřelím) k motivačním citátům, videím a článkům o úspěchu.

To mi ovšem přestalo stačit, protože jsou lidé, weby, blogy, které na FB odkazy na nové články nedávají nebo se mi vždy nezobrazí a kontrolovat jednotlivé weby ručně je možné jen do určitého množství, pak to začne být neužitečné.

Rozhodl jsem se využít jednu celkem starou technologii (15 let) která umožňuje sledovat některé weby a v případě, že je na některém z nich nový článek tak mě upozorní a ukáže odkaz přes který se dostanu přímo na článek.

RSS čtečky

Jedná se o RSS kanály a čtečky. Kanály musí být zprovozněné na cílovém blogu nebo stránkách a čtečka zajišťuje kontrolu kanálu a zobrazuje informace o novinkách.

Většina dnešních prohlížečů umožňuje nainstalovat plugin, který má funkci rss čtečky a upozorní vás ikonkou v liště.

Například v Google Chrome to vypadá takto

rss

Jak vidíte tak ikona v liště má u sebe číslo 2, které zobrazuje, že jsou dvě novinky a ve výpisu potom vidíte na jakých stránkách jsou. Po kliknutí se ještě zobrazí posledních x příspěvků (záleží na nastavení)

Původně jsem začínal s odběrem 3 stránek a nyní je jich podstatně více.

Přidání kanálu

Záleží na pluginu, který používáte a také na nastavení webu, který chcete odebírat.

U pluginu který používám já v Chromu se mi v případě, že jsem na stránce, která umožňuje odběr zobrazí zelené +, viz. obrázek výše.

Když se vám plus nezobrazí, znamená to, že v kódu stránky není vložen odkaz na RSS feed a čtečka tedy neví odkud má informace čerpat.

Můžete vyzkoušet jednoduchý trik a za adresu stránek přidat /feed/
například u mých stránek to bude jakubvlcek.cz/feed/

Pokud se vám načte taková podivná stránka 🙂 tak jste nejspíš správně a čtečka by vám již měla zelené plus (nebo možnost přidání) zobrazit.

Odkazy

Google Chorme – seznam rss doplňků
Firefox – seznam rss doplňků
Internet Explorer – návod na použití RSS od Seznamu

Android – seznam rss aplikací
iOS – aplikace zdarma pro Apple

 

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *