Vývoj portfolia 2015

Minulý rok byl rok velkých změn. Na začátku roku, jak už jsem psal, mě trochu vyšplouchla Fortuna a potom jsem investoval malé částky do indexu S&P500 a do REIT a Argentinské banky. Nakonec to nedopadlo tak špatně…

Fortunu už rozebírat nebudu, psal jsem o ní v minulém článku a myslím, že to už stačilo, přečíst si ho můžete tady… Jak se (ne)daří mému portfoliu

O REIT jsem také psal v minulém článku a tak není potřeba cokoliv dodávat.

ČEZ je taková kapitola sama o sobě. V minulém článku jsem psal, že ho chci prodávat za 630 Kč. Nakonec se tak nestalo a protože jsem nechtěl čekat jestli v tomhle podniku ještě někdy budu ziskový, když jsou i jiné možnosti, tak jsem pozici uzavřel se ztrátou 25%. Pokud bych počítal dividendy, které jsem za ty roky obdržel tak jen 12%.

Pozitivní ovšem je, že se cena ČEZu vydala na jih a já jsem tak prodával doslova za 5 minut 12.

Index S&P 500 tak ten jsem nakupoval spíš tak z nudy, už jsem nevěděl co jiného s těmi penězi udělat. Nakonec jsem asi tak v době kdy jsem likvidoval ČEZ zlikvidoval i tohle se ztrátou 10%, přičemž 90% té ztráty bylo způsobeno kurzovým rozdílem. Cena se jinak nepohnula a já bych tak byl pořád na svém, akorát by uplynulo půl roku.

Kromě toho jsem investoval i do Argentinské banky. Banco Marco. Investici jsem zvolil, protože byla ve filtru strategie Martina Zweiga a kromě toho podle gurufocus byla vnitřní hodnota akcií vyšší než aktuální tržní cena (Graham number)

Banco Marco nakonec pěkně povyskočila po říjnových výsledcích firmy. Když jsem v listopadu kontroloval její cenu všiml jsem si, že místo dlouhodobé investice jsem zainvestoval krátkodobě a cena je o 30% víš, když započítám i kurzový rozdíl tak to bylo 40%. Proto jsem neváhal a akcie prodal se slušným ziskem.

Kromě toho ještě pořád držím akcie indexu společností, které dodávají vybavení a služby v oblasti ropy a plynu. Jak víme, tak ropa se stále drží na jihu a moc se jí nahoru nechce. Kupoval jsem po propadu asi o 46%, od té doby se cena ještě více propadla a jsem ve ztrátě asi 40%. No nečekal jsem, že jsme na dně a ani nečekám, že cena během roku stoupne tak, abych byl v zisku. Je to hodně dlouhodobá sázka a uvidíme jestli vyjde. Jestli se cena do 5 let dostane tam kde byla před „ropnou krizí“ tak budu spokojený. Bude to znamenat že jsem dosáhl zisku 85% za méně jak 5 let, což je víc jak 15% ročně a to není tak špatné.

Většinu z toho co mám jsem přesunul do hodně konzervativních akcií s pravidelnou dividendou, které v současné době vydělávají 8% a 5 %, část mám totiž půl roku a část jen čtvrt, proto ty dva výnosy.

Jinak si nemyslím, že je teď dobrá doba na investování do akcií nebo podílových fondů. Nemyslím si to, protože způsob řešení problémů ekonomik s dluhem je podle mě postavený na myšlence „po nás potopa“. Řešit dluh tím, že vytvořím ještě větší dluh není řešení u jednotlivců, o tom je nespočet důkazů, takže nevidím důvod, proč by to mělo fungovat u států.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *