Zaplaťte nejdříve sobě

Zaplatit nejdříve sobě znamená, dát si část našeho zisku stranou a neutratit ji. Obvykle se doporučuje minimálně 10% příjmů odložit ještě před tím, než zaplatíte za nájem nebo internet.

Peníze se sami neušetří a tak první podmínkou je začít. Pokračovat můžete třeba tak, že pokud dostanete přidáno, nějaké odměny nebo čtvrtletní bonus tak i tyto peníze, které máte navíc odložíte a zaplatíte jimi sobě.

Ať je váš plat jakkoliv velký nebo malý, pokud toto dodržíte každý měsíc tak za rok ušetříte 120% svého platu. Je to jako 13. plat plus malý bonus, který není určen na dárky. A za deset let máte ušetřeno na rok života bez práce a to nepočítáme potencionální zhodnocení peněz.

Jaké to má výhody?

Za prvé máte jasný plán. Tím, že si stanovíte jasný termín a částku, kterou pošlete na zvláštní účet, vaše úspory porostou stále stejně. Na rozdíl od momentu, kdy byste čekali na konec měsíce, kolik vám zbylo peněz a ty pak dali stranou.

Za druhé zasloužíte si to. Jsou to přeci vaše peníze, které jste si vydělali svou prací, tak proč byste je měli všechny utratit a poslat na účet někoho jiného?

Za třetí trénujete trpělivost a vůli. Jsme zvyklí, chtít všechno a hned, ale úspěch nepřichází hned. Vůli budete moct potrénovat v momentě, kdy uvidíte, že máte ušetřeno dost peněz na nový telefon. Ale tyto peníze se nevyměňují za spotřební zboží, takže žádné zběsilé nákupy před vánoci. 😀

Co s těmi penězi můžu dělat?

Představte si, že ty peníze jsou vaši zaměstnanci a pokud máte zaměstnance tak chcete, aby pro vás pracovali a vydělávali vám. Stejně se postavte k těmhle malým zaměstnancům a nechce je dřít od svítání do svítání. Nebojte, žádné odbory nevytvoří. Záleží tedy jen na vás jak dobře je zapřáhnete anebo zda je propustíte ze služby a necháte pracovat u někoho jiného.

Možností jsou desítky, možná stovky nebo tisíce. Vyjmenuji jen některé základní.

Akcie

Na západě je celkem běžné, že se peníze nedávají na spořící účty, ale do akcií nebo jiných instrumentů. U nás jsme ještě dost za opicemi.

Máte možnost investovat do dividendových akcií, které vám tak budou každý rok vydělávat pár procent, což je více, než to co v době psaní článku nabízejí banky. (0,3 – 1,3% p.a.)

Další možností je sledovat index nějakého trhu nebo sektoru. Například index S&P 500 nebo Real Estate Investment Trust.

Spořící účty

To myslím zná každý, vidím v nich výhodu jen jako dočasných účtů než se nashromáždí více peněz a ty se pak pošlou skutečně pracovat.Tohle je takový pracák. Spíš pracovní dovolená.

Investiční zlato, stříbro, diamanty

Zlato se odjakživa považuje za udržitele hodnoty. Zlato/stříbro nepovažuji za investici, i když na něm jde vydělat.

Beru ho jako udržitele hodnoty, takže když budu 10 let ukládat 10% příjmu do zlata mám dobrou šanci, že bude mít stejnou hodnotu a proměním ho zpět na peníze které budu moct investovat jinam.

Výhoda je také v tom, že se to tak lehce nepromění na peníze. Nestačí zadat pokyn pro výběr, ale musíte s tím někam dojít. Takže tohle je skutečný pracák. Nic moc nedělají a těžko je odtamtud dostanete.

Dluhopisy

To kolik vydělávají dluhopisy souvisí s úrokovou mírou. Pokud je nízká tak i dluhopisy vynášejí málo. Je to relativně bezpečná investice. Riziko vzrůstá u firemních a dluhopisů rozvojových zemí.

 

Nezapomeňte, že za prvé peníze dělají peníze a za druhé i milion se skládá z korun.

Autor

Jakub Vlček

Píšu tento blog, protože vás tím mohu obohatit o moje zkušenosti (kladné i záporné) z oblasti investování do sebe, do svého rozvoje a do svého života. Už jsem něco přečetl, slyšel a vyzkoušel a tak si myslím, že je načase část těch informací předávat dál. Nezapomeňte, že to jsou jen informace a bez AKCE nemají na váš život vliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *